مجله‌ای برای دوست‌داران علم و طبیعت زمین و آسمان

NGC1055؛ کهکشانی که از لبه دیده می‌شود

Credit: ESO
407
Credit: ESO

NGC1055 – کهکشانی که از لبه دیده می‌شود

این نوار رنگین از ستاره‌، گاز و غبار در واقع یک کهکشان مارپیچی است به نام NGC1055.

NGC1055 کهکشان بزرگی است که قطرش از کهکشان ما، راه شیری، ۱۵ درصد بیشتر است و حدود ۵۵ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد. زاویهٔ قرارگیری این کهکشان نسبت به ما طوری است که ما آن را از لبه می‌بینیم و به همین علت در این تصویر خبری از بازوهای مارپیچی این کهکشان نیست.

کهکشان‌های مارپیچی را می‌توان با جهت‌گیری‌های مختلف نسبت به زمین مشاهده کرد. بعضی از روبه‌رو دیده می‌شوند و می‌توان بازوهای مارپیچی و مرکز درخشان‌شان را با جزئیات خوبی دید.

تعدادی دیگر از کهکشان‌های مارپیچی با زاویه‌ای مایل دیده می‌شوند. با رصد این کهکشان‌ها می‌توان درک سه‌بعدی بهتری از کهکشان‌های مارپیچی داشت.

همانند NGC1055 کهکشان‌های دیگری هم هستند که کاملا از لبه دیده می‌شوند. با مطالعه‌ی چنین کهکشان‌هایی می‌توان نمای کلی توزیع ستاره‌ها در کهکشان را مشاهده کرد. همچنین امکان سنجش نسبت ضخامت قرص کهکشان به برآمدگی مرکزی آن آسان‌تر می‌شود. در چنین کهکشان‌هایی موادی که به بیرون از صفحهٔ درخشان کهکشان کشیده شده‌اند، در برابر زمینه‌ی تاریک آسمان، واضح‌تر دیده می‌شوند.

چنین زاویهٔ دیدی همچنین به دانشمندان این امکان را می‌دهد تا شکل کلی قرص گسترده‌شدهٔ کهکشان و ویژگی‌های آن را مطالعه کنند. نمونهٔ این مسئله را در همین تصویر از کهکشان NGC1055 می‌بینیم. در حوالی مرکز این کهکشان خمیدگی‌هایی جزئی را می‌توان دید که شکل کهکشان را کمی از حالت متقارن خارج کرده‌اند. اتفاقی که احتمالا بر اثر برهم‌کنش‌های گرانشی NGC1055 با کهکشان همسایه‌اش M77 پدیده آمده است.

منبع: ESO

از فروشگاه آسمان شب دیدن کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.