کوتولهٔ باشکوه

ESA/Hubble & NASA
647
Credit: ESA/Hubble & NASA

کهکشان NGC 5949

سوژهٔ این تصویر تلسکوپ فضایی هابل، کهکشان کوتولهٔ NGC 5949 است. فاصلهٔ نسبتا کم این کهکشان از زمین آن را به سوژه‌ای عالی برای بررسی کهکشان‌های کوتوله تبدیل کرده است. NGC 5949 حدود ۴۴ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و در مقیاس‌های کیهانی جزء کهکشان‌های همسایهٔ راه شیری محسوب می‌شود.

جرم این کهکشان تنها یک صدم جرم راه شیری است، اما با این وجود NGC 5949 در ردهٔ کهکشان‌های کوتوله بزرگ قرار می‌گیرد. تعداد نسبتا کم ستاره‌های این کهکشان باعث شده دانشمندان آن را در دستهٔ کهکشان‌های کوتوله قرار دهند، اما با توجه به شکل مارپیچی آن NGC 5949 را می‌توان یک کهکشان مارپیچی میله‌ای نیز دانست.

با وجود اندازهٔ کوچک NGC 4959 نزدیک بودن آن به ما باعث شده بتوان آن را با تلسکوپ‌های متوسط و بزرگ آماتوری نیز رصد کرد. این کهکشان از قدر ۱۲/۷ می‌درخشد و در صورت فلکی اژدها جای گرفته است.

در علم کیهان‌شناسی معماهای حل‌نشده‌ای در رابطه با کهکشان‌های کوتوله وجود دارد. توزیع مادهٔ تاریک در کهکشان‌های کوتوله از مسائل بحث‌برانگیز کیهان‌شناسان است. از طرفی مدل‌سازی‌ها نشان می‌دهد که کهکشان‌های کوتوله بسیار بیشتری از آن‌چه در اطراف‌مان می‌بینیم باید وجود داشته باشد که خود معمای دیگری در علم کیهان‌شناسی است.

منبع: Space Telescope

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.