یکی شدن!

ESA/Hubble & NASA
4,830
Credit: ESA/Hubble & NASA

این تصویر تماشایی تلسکوپ فضایی هابل نمایی است از دو کهکشان در حال ادغام. این گرهٔ پیچ‌خوردهٔ کیهانی NGC 2623 یا Arp 243 نام دارد که در فاصله ی ۲۵۰ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته است.

شکل عجیب NGC 2623 حاصل فرآیندهایی است که در اثر ترکیب دو کهکشان پدید آمده. چنین برخورد شدیدی ابرهای گاز درون دو کهکشان را فشرده می‌کند و باعث افزایش نرخ ستاره‌زایی کهکشان‌ها می‌شود. مناطقی که در تصویر به رنگ آبی مشخص‌اند نمایان‌گر این نواحی فعال در ستاره‌زایی است که هم در مرکز و هم در دنباله‌های گاز و غباری که از NGC 2623 به بیرون کشیده‌ شده‌اند دیده می‌شوند. ستاره‌های جوان و داغ بسیاری در خوشه‌های ستاره‌ای این کهکشان شکل می‌گیرند. خوشه‌هایی که تعدادشان حداقل به ۱۷۰ عدد می‌رسد.

ادغام کهکشان‌ها اتفاقی متداول در عالم است و نمونه‌های فراوانی از این کهکشان‌های برخوردی را تا کنون رصد کرده‌ایم. جالب این جاست که آیندهٔ کهکشان خودمان،‌ راه شیری نیز به این ترتیب رقم خواهد خورد. بر اساس مدل‌سازی‌ها راه شیری و آندرومدا، نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی به کهکشان ما،‌ چیزی در حدود چهار میلیارد سال دیگر با هم برخورد خواهند کرد و با هم ادغام خواهند شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.