ملاقات ستاره‌ای نزدیک و کهکشانی دوردست

گذر ستاره از مقابل یک کهکشان

Credit: ESA/Hubble & NASA
3,309

ملاقات ستاره‌ای نزدیک و کهکشانی دوردست

گذر ستاره از مقابل یک کهکشان

Credit: ESA/Hubble & NASA

تلسکوپ فضایی هابل معمولا تصاویر خیره‌کننده و بسیار جذابی از کیهان ثبت می‌کند. اما در تصویر بالا خبری از رنگ‌ها و شکل‌های جذاب دیگر تصاویر هابل نیست. تنها چیزی که در نگاه اول دیده می‌شود خطوط محو،‌ نویز و رنگ‌های زننده است. اما بهتر است زود قضاوت نکنیم! ماجرای پشت این عکس آن را به تصویری بسیار ارزشمند تبدیل می‌کند.

گذر ستاره HD 107146

این تصویر نشان‌دهنده یک کهکشان دوردست است که به زودی در پشت یک ستاره نزدیک که در کهکشان خودمان، راه شیری، قرار دارد پنهان می‌شود. این ستاره که HD 107146 نام دارد در مرکز تصویر جای گرفته است. نور شدید این ستاره در شرایط عادی اجازه‌ی ثبت کهکشان دوردست و کم‌نور را نمی‌دهد. بنابراین اخترشناسان با روش‌هایی بخش زیادی از نور ستاره را سد کردند تا بتوانند محیط اطراف آن و کهکشان پس‌زمینه را ثبت کنند. موقعیت ستاره با دایره‌ی سبز رنگی که در مرکز تصویر است مشخص شده است.

به این ترتیب اکنون علاوه بر کهکشان می‌توان قرص مواد پیرامون ستاره را نیز در تصویر دید که به شکل متقارن پیرامون ستاره را فراگرفته است. شباهت این ستاره به خورشید آن را به سوژهٔ علمی جذابی برای دانشمندان تبدیل کرده است. قرص پیرامون HD 107146 را می‌توان به نوعی همانند کمربند سیارک‌ها و کمربند کایپر در منظومه شمسی دانست.

گذر HD 107146 از مقابل این کهکشان دوردست فرصتی کم‌نظیر را برای مطالعهٔ این اجرام پدید می‌آورد. پنهان شدن کهکشان به‌طور کامل در سال ۲۰۲۰ رخ خواهد داد اما پیش از این زمان هم می‌توان مطالعات علمی ارزشمندی را انجام داد. نور کهکشان پیش از رسیدن به تلسکوپ‌های ما از میان قرص پیرامون ستاره گذر می‌کند و به اخترشناسان این امکان را می‌دهد تا مشخصات نور و تغییرات آن بر اثر گذر از میان قرص را بررسی کنند. به این ترتیب می‌توان اطلاعاتی از قرص اطراف ستاره به دست آورد.

این زوج دور و نزدیک برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ و در تصاویر تلسکوپ فضایی هابل کشف شد. پس از آن و در سال ۲۰۱۱ نیز طیف‌نگار تصویری هابل بار دیگر این سوژه‌ را ثبت کرد که تصویر آن را در بالا می‌بینید.

منبع: Space Telescope

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.