کشف ۹۵ سیاره‌ی فراخورشیدی جدید توسط فضاپیمای کپلر

NASA Ames/JPL-Caltech
378

در این سال‌ها بارها و بارها خبر کشف سیارات فراخورشیدی جذاب توسط تلسکوپ فضایی کپلر را شنیده‌ایم. کپلر حتی اکنون و پس از پایان ماموریت اصلی‌اش نیز به اکتشافات پرشمار خود ادامه می‌دهد. به تازگی خبر کشف ۹۵ سیاره‌ی فراخورشیدی جدید، که در ماموریت جدید کپلر به نام K2 کشف شده‌اند، اعلام شده است.

طرحی گرافیکی از چند سیاره‌ی فراخورشیدی.
Credit: NASA Ames/JPL-Caltech

با اضافه کردن این سیارات تعداد سیاراتی که کپلر در فاز دوم ماموریتش کشف کرده به عدد ۲۹۲ رسید. اما شمار سیاراتی که کپلر در تمام طول ماموریتش کشف کرده بسیار بیشتر از این‌ها و نزدیک به ۲۴۴۰ سیاره است. این یعنی حدود دو سوم تمام سیارات فراخورشیدی که تا کنون موفق به کشف آن‌ها شده‌ایم.

البته بررسی داده‌های فضاپیمای کپلر در طول این سال‌ها هنوز به پایان نرسیده و بیش  از دو هزار کاندیدای دیگر نیز در لیست انتظارند تا اخترشناسان برای تایید کشفْ آن‌ها را به‌طور دقیق‌تر بررسی کنند.

کپلر در سال ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد. این تلسکوپ فضایی در طول چهار سال ۱۵۰ هزار ستاره را مورد بررسی قرار داد. کپلر این ستاره‌ها را برای مدتی زیر نظر گرفت تا شاید نشانه‌هایی از افت نور جزیی در آن‌ها مشاهده کند. کاهش نوری که می‌تواند بر اثر گذر سیارات فراخورشیدی از مقابل ستاره‌ها ایجاد شود. این روش کشف سیارات فراخورشیدی به نام گذر معروف است.

کپلر پس از چهار سال فعالیت با مشکلی در تعیین جهت مواجه شد. مشکلی که می‌توانست به معنی پایان ماموریت این فضاپیما باشد، اما مدیران و دانشمندان این ماموریت راه حل این مشکل را پیدا کردند و فاز دوم ماموریت کپلر با نام K2 آغاز شد. در ماموریت K2 محدودیت‌هایی برای شکار سیارات فراخورشیدی ایجاد شده و در کنار جست‌وجوی فراخورشیدی‌ها، رصد دنباله‌دارها و سیارک‌های منظومه‌ی شمسی، ابرنواخترها و برخی اجرام و پدیده‌های دیگر نیز به برنامه‌ی رصدی این تلسکوپ اضافه شده است.

در مطالعه‌ی جدیدی که منجر به کشف ۹۵ سیاره‌ی جدید شد پژوهشگران داده‌های کپلر را از سال ۲۰۱۴ تا کنون بررسی و در میان ۲۷۵ کاندیدای موجود کشف ۹۵ سیاره را تایید کردند.

کاهش نور برخی از کاندیداها بر اثر حضور در سامانه‌های چندتایی و یا نویز فضاپیما ایجاد شده بود. اما در بقیه‌ی موارد سیاراتی با اندازه‌ای کوچک‌تر از زمین تا سیارات مشتری‌مانند و حتی بزرگ‌تر کشف شدند.

تنها چند ماه بعد جانشین کپلر که TESS نام دارد به فضا پرتاب خواهد شد. این تلسکوپ بیش از دویست هزار ستاره‌ی نزدیک و پرنور آسمان را با دقت زیر نظر خواهد گرفت و به جست‌وجوی افت نورهای جزیی در آن‌ها خواهد پرداخت. انتظار می‌رود TESS هزاران سیاره‌ی فراخورشیدی جدید را کشف کند. در مرحله‌ی بعد تلسکوپ فضایی جیمز وب که قرار است در سال ۲۰۱۹ به فضا پرتاب شود مهم‌ترین سیارات فراخورشیدی کشف‌شده توسط TESS را با دقتی بسیار بیشتر کاوش خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.