کشف آثار تاریخی افغانستان با کمک تصاویر ماهواره‌ای

Digitalglobe, Inc
562

سال‌هاست که افغانستان درگیر جنگ‌های داخلی و خارجی مختلف است. اتفاقی که سفر به این کشور و کاوش میراث تاریخی آن را بسیار مشکل کرده است. به تازگی اما دانشمندان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و هوایی موفق به کشف حدود دویست سایت‌ تاریخی گم‌شده‌ در این کشور شده‌اند.

تصویری از کاروانسرایی تاریخی در افغانستان که به تازگی و در تصاویر ماهواره‌ای مشاهده شده است.
Credit: Digitalglobe, Inc

این سایت‌های باستانی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای چند دهه‌ی اخیر کشف شده‌اند. در میان یافته‌های پژوهشگران از تصاویر ماهواره‌ای کاروانسرایی عظیم نیز به چشم می‌خورد. کاروانسرایی که برای هزاران سال محل توقف مسافران جاده‌ی ابریشم بوده است.

شرایط فعلی افغانستان اجازه‌ی کاوش حضوری این سایت‌های باستانی را نمی‌دهد و تنها راه برای بررسی این مناطق استفاده از تصاویر ماهواره‌ای است. ثبت این مناطق تاریخی اولین راه برای محافظت و مطالعه‌ی آن‌ها است.

در میان سایت‌های ثبت‌شده تعدادی کاروانسرای بزرگ وجود دارد که ساخت‌شان به قرن ۱۷ میلادی برمی‌گردد. این کاروانسراها در فواصل ۲۰ کیلومتری از هم قرار گرفته‌اند تا مسافران جاده‌ی ابریشم پس از یک روز پیمایش مسیر امکان استراحت در فضایی امن را داشته باشند.

جاده‌ی ابریشم، که بخشی از آن از ایران نیز می‌گذرد، شبکه‌ای از جاده‌های طولانی است که از ژاپن و کره به سمت دریای مدیترانه کشیده شده است. این جاده برای قرن‌ها مسیری برای بازرگانان چای، جواهرات، عطر، ادویه و ابریشم بوده است. امپراتوری‌های منطقه در زمان اوج شکوفایی جاده‌ی ابریشم سود فراوانی از واردات و صادرات از طریق این جاده کسب کردند و این جاده نقش مهمی در تبادل کالا و تجارت بین‌المللی داشت.

در پژوهش اخیر علاوه بر کاروانسراها آثار باستانی دیگری نیز کشف شدند. در مرور دوباره‌ی تصاویری که در دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی گرفته شده‌اند کانال‌های پنهانی نیز مشاهده شد. این کانال‌ها که احتمالا در زمان امپراتوری پارتیان ساخته شدند به شکوفایی و رشد کشاورزی در منطقه کمک کردند.

علاوه بر این در تصاویر ماهواره‌ای نشانه‌هایی از سایت‌های مذهبی نیز مشاهده شد که در میان آن‌ها می‌توان به آتشکده زرتشتیان و معابد بوداییان اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.