کاوشگر فیله پیدا شد!

588

کاوشگر فیله پیدا شد!

فضاپیمای روزتا که در حال گردش به دور دنباله‌دار ۶۷P/Churyumov–Gerasimenko است، چند ماه پیش کاوشگر و سطح‌نشین فیله را به‌سوی این دنباله‌دار فرستاد. فیله نتوانست با موفقیت کامل روی سطح دنباله‌دار فرود بیاید اما موفق شد در بازه‌های زمانی کوتاهی داده‌هایی را از سطح دنباله‌دار به زمین ارسال کند. در هر حال دانشمندان این پروژه فیله را گم کرده بودند و از مکان دقیق آن اطلاعی در دست نبود. تا این که بالاخره و در یکی از تصاویر روزتا فیله پیدا شد.

تصویر دنباله‌دار و مکان کاوشگر فیله. Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA; context: ESA/Rosetta/NavCam – CC BY-SA IGO 3.0
تصویر دنباله‌دار و مکان کاوشگر فیله.
Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA; context: ESA/Rosetta/NavCam – CC BY-SA IGO 3.0

اطلاع از مکان دقیق فیله از لحاظ علمی اهمیت زیادی داشت و دانشمندان این پروژه از آشکار شدن این کاوشگر در تصاویر جدید روزتا بسیار خوشنود و هیجان‌زده‌اند. این در حالی است که تنها کمتر از یک ماه به پایان مأموریت روزتا باقی مانده است.

داده‌های رادیویی تا پیش از این موقعیت فیله را با دقتی در حدود چند ده متر مشخص کرده بودند و چندین مکان به عنوان نامزدهای احتمالی موقعیت فیله مشخص شده بود. در نهایت فیله در تصاویر روزتا که در تاریخ ۱۲ شهریور گرفته شده بودند پیدا شد.

وضوح این تصاویر که از فاصلهٔ ۲/۷ کیلومتری دنباله‌دار به ثبت رسیده‌اند در حدی است که جزئیاتی در ابعاد ۵ سانتی‌متر در تصویر قابل تفکیک‌اند و این دقت کافی است که فیله با اندازه‌ای در حدود ۱ متر با جزئیاتی قابل قبول دیده شود.

بخش‌های مختلف فیله که در تصویر تفکیک شده‌اند. Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
بخش‌های مختلف فیله که در تصویر تفکیک شده‌اند.
Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

اهمیت دانستن موقعیت دقیق فیله در تحلیل داده‌هایی است که این سطح‌نشین به زمین ارسال کرده است. حالا می‌دانیم که سطحی که فیله روی آن نشسته و اطلاعاتی از آن فرستاده دقیقاً کجاست.

روزتا کمتر از یک ماه دیگر و در تاریخ ۹ مهر برخوردی کنترل‌شده با دنباله‌دار خواهد داشت و مأموریت آن پایان خواهد یافت. این فضاپیمای تاریخ‌ساز تا آخرین لحظات به ارسال تصاویر از دنباله‌دار ادامه خواهد داد.

 

منبع: ESA

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.