چیزی فراتر از زیبایی

Credit: ESA/Hubble & NASA Acknowledgement: Judy Schmidt
1,388
Credit: ESA/Hubble & NASA Acknowledgement: Judy Schmidt

گردابی از رنگ و ساختار در این تصویر دیدنی تلسکوپ فضایی هابل از کهکشان NGC 6753 دیده می‌شود. کهکشانی که علاوه بر زیبایی از نظر علمی نیز سوژه‌ای بسیار خاص است.

با وجود پیشرفت گستردهٔ علم اخترشناسی در دهه‌های گذشته هنوز سوالاتی اساسی وجود دارند که پاسخ دقیقی برای آن‌ها در دست نداریم. فرآیند شکل‌گیری کهکشان‌ها یکی از این سوالات بی‌جواب است.

نظریه‌های مختلفی برای توضیح چگونگی شکل‌گیری کهکشان‌ها پیشنهاد شده‌اند اما با وجود تنوع کهکشان‌ها در شکل و اندازه (مارپیچی، بیضوی و نامنظم) هیچ کدام از این نظریه‌ها به‌طور کامل موفق به توضیح خاستگاه کهکشان‌ها در عالم نشده است.

برای رسیدن به یک پاسخ صحیح اخترشناسان نشانه‌های فرآیندهای فیزیکی مختلف در کهکشان‌ها را جست‌وجو می‌کنند. یکی از این فرآیندها تاج کهکشانی است. تاج کهکشاتی منطقه‌ای نامرئی از گاز داغ است که پیرامون بخش مرئی کهکشان را فراگرفته است. دمای این نواحی به قدری زیاد است که می‌توان تابش پرتو ایکس آن‌ها را در مناطقی بسیار دورتر از شعاع مرئی کهکشان آشکار کرد.

البته آشکارسازی تاج کهکشانی کار بسیار مشکلی است. اخترشناسان این فرآیند را تا کنون تنها در دو کهکشان مارپیچی مشاهده کرده‌آند که NGC 6753 یکی از آن‌ دو است. جرم زیاد و فاصلهٔ نسبتا نزدیک این کهکشان از ما این امکان را به اخترشناسان داده تا نگاهی دقیق به تاج این کهکشان بیندازند. NGC 6753 از این جهت سوژه‌ای ارزشمند در مطالعات علمی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.