پرواز جونو از فراز چشم مشتری

Credit : NASA/SwRI/MSSS/Alex Conu
1,602
Credit : NASA/SwRI/MSSS/Alex Conu

پرواز جونو از فراز چشم مشتری

دوشنبه ۱۹ تیر فضاپیمای جونو از فراز لکهٔ سرخ بزرگ یا چشم مشتری گذر کرد و تصاویر بسیار دقیقی را از این طوفان عظیم به ثبت رساند.

صدها سال است که دانشمندان و رصدگران چشم مشتری را زیر نظر دارند و سعی می‌کنند چگونگی شکل‌گیری و بقاء آن‌ را توضیح دهند. با گذر جونو از نزدیکی لکهٔ سرخ بزرگ اکنون ما بهترین تصاویر ثبت‌شده از این طوفان را در اختیار داریم. البته به زمان بیشتری نیاز است تا دانشمندان تصاویر و داده‌های ثبت‌شده‌ی هشت ابزار علمی جونو را تحلیل کنند و به نتایج علمی برسند.

لکهٔ سرخ بزرگ یا چشم مشتری طوفانی به وسعت شانزده هزار کیلومتر، یعنی حدود ۱/۳ برابر قطر سیارهٔ زمین، است. اخترشناسان از سال ۱۸۳۰ چشم مشتری را زیر نظر دارند اما به نظر می‌رسد شکل‌گیری این طوفان به تاریخی دورتر برگردد و اخترشناسان گمان می‌کنند این طوفان از ۳۵۰ سال پیش تا کنون در جو مشتری وجود داشته است. نکتهٔ دیگر این که رصدها نشان می‌دهند چشم مشتری در سال‌های اخیر نسبت به قبل کوچک‌تر شده است.

تصاویر خام ثبت‌شده از چشم مشتری روز سه‌شنبه دریافت شدند و پس از آن چهارشنبه در وب‌سایت JunoCam قرار گرفتند. افراد علاقه‌مند به پردازش تصویر از طریق این وب‌سایت می‌توانند تصاویر خام دوربین فضاپیمای جونو را دریافت و آن‌ها را پردازش کنند.

جونو ۱۹ تیر در مسیر خود در مدارش به نزدیک‌ترین فاصله از مشتری رسید و از فاصلهٔ ۳۵۰۰ کیلومتری ابرهای مشتری گذر کرد. یازده دقیقه و ۳۳ ثانیه پس از رسیدن به نزدیک‌ترین فاصله از مشتری جونو حدود چهل هزار کیلومتر دیگر را پیمود و درست از فراز ابرهای چرخان و قرمز لکهٔ سرخ بزرگ عبور کرد و از فاصلهٔ حدود نه هزار کیلومتری مشغول تصویربرداری و بررسی آن شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.