پهبادی که در آسمان مریخ پرواز خواهد کرد

Credits: NASA/JPL-CalTech
400

ناسا به تازگی اعلام کرده است که پهبادی را به همراه مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ به سیاره‌ی سرخ منظومه‌ی شمسی ارسال خواهد کرد.

تا کنون ماموریت‌های روباتیک مختلفی به سیاره‌ی مریخ ارسال شده‌اند. از مدارگردها تا مریخ‌نوردهایی که ده‌ها کیلومتر در سطح سیاره‌ی سرخ جابه‌جا شده‌اند. اما در صورت موفقیت این پروژه این اولین بار خواهد بود که با پهباد و از ارتفاع کم به نظاره‌ی مریخ خواهیم نشست.

انیمیشینی از پهباد مریخی و مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰.
Credits: NASA/JPL-CalTech

این پهباد کوچک که اندازه‌ی آن تنها در حدود یک متر خواهد بود به همراه مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ در سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب خواهد شد. مارس ۲۰۲۰ پس از فرود بر سطح مریخ چیزی در حدود پنجاه تا صد متر از هلی‌کوپتر فاصله خواهد گرفت تا در عین امکان‌پذیر بودن ارتباط رادیویی با هلی‌کوپتر از آسیب‌های احتمالی نیز به دور باشد.

این پهباد مریخی در بازه‌ای ۳۰ روزه پنج پرواز کوتاه خواهد داشت. طبق برنامه در اولین پرواز تنها حدود سه متر ارتفاع خواهد گرفت و برای ۳۰ ثانیه معلق خواهد ماند. این هلی‌کوپتر در پروازهای بعدی اما تا حدود چند صد متر ارتفاع خواهد گرفت و حداکثر تا ۹۰ ثانیه در آسمان پرواز خواهد کرد. دو دوربین در این پهباد قرار خواهند گرفت تا منظره‌ی رو به پایین و رو به جلو را هم‌زمان ثبت کنند. در بین پروازها نیز پنل‌های خورشیدی به شارژ باطری خواهند پرداخت.

پرواز هلی‌کوپتر در آسمان مریخ کار آسانی نیست. غلظت جو مریخ تنها یک درصد غلظت جو زمین است. به عبارت دیگر پرواز هلی‌کوپتر در نزدیکی سطح مریخ شبیه به پرواز هلی‌کوپتری در ارتفاع سی هزار متری از سطح زمین است. در حالی که تا کنون هیچ هلی‌کوپتری در این ارتفاع از سطح زمین پرواز نکرده است. برای عملی شدن ایده‌ی پرواز پهباد در مریخ باید طراحی آن به‌گونه‌ای انجام شود که سبک‌ترین وزن و بیشترین قدرت ممکن را داشته باشد.

از آن جایی که فاصله‌ی زمین و مریخ چند دقیقه‌ی نوری است امکان کنترل هلی‌کوپتر از زمین وجود ندارد. این هلی‌کوپتر با قابلیت‌هایی که دارد می‌تواند دستورهای رسیده از زمین را دریافت و تفسیر کند و سپس بدون دریافت دستورات دیگر پرواز خود را انجام دهد.

پهباد مریخی بخشی از پروژه‌ی مارس ۲۰۲۰ نیست و به‌طور مستقل فعالیت خواهد کرد. از آن جایی که تا کنون کاری شبیه به این انجام نشده است این پروژه‌ با ریسک زیادی همراه است. اما حتی اگر هلی‌کوپتر مریخی با شکست مواجه شود مشکلی برای پروژه‌ی اصلی، یعنی مارس ۲۰۲۰، به وجود نخواهد آمد. در آن سو با موفقیت پهباد مریخ احتمالا این نوع کاوشگرها در آینده بیشتر مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.