فضاپیمایی که خورشید را لمس خواهد کرد

سفر به ستارهٔ منظومه شمسی

Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory
964

پارکر، فضاپیمایی که خورشید را لمس خواهد کرد

فضاپیمای پارکر

فضاپیمای پارکر ناسا که قرار است در سال ۲۰۱۸ به فضا ارسال شود اولین تلاش بشر برای «لمس» خورشید خواهد بود. ماموریتی که قرار است انقلابی در دانش ما از تاج خورشید و بادهای خورشیدی پدید آورد.

طرحی از فضاپیمای پارکر.
Credits: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

یوجین پارکر

این فضاپیما به افتخار یوجین پارکر (Eugene Parker)، اخترفیزیک‌دان آمریکایی، که سال‌ها در حوزه‌ای که به آب‌وهوای فضایی معروف است فعالیت کرده، نام‌گذاری شده است. این اولین بار است که ناسا نام یک فرد زنده را روی یک فضاپیما می‌گذارد.

او در نیمه‌ی دوم دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی با انتشار مقاله‌ای با عنوان «دینامیک گاز میان‌سیاره‌ای و میدان‌های مغناطیسی» ایده‌ی وجود بادهای خورشیدی را مطرح کرد. این مفهوم در آن زمان آن‌قدر بحث‌برانگیز بود که دو نفر از بازبینان این مقاله را رد کردند. در نهایت این مقاله با تایید Subrahmanyan Chandrasekhar، دبیر علمی Astrophysical Journal، منتشر شد.

مطالعات پارکر در آن زمان بیشتر روی تابش‌های خورشید و تاثیرات احتمالی آن بر روی سیارات متمرکز بود. در مقاله‌ای که در سال ۱۹۵۸ منتشر شد، او فرضیه‌ای را ارائه کرد که بیان می‌داشت جریانی مداوم از ذرات پرانرژی و پرتوها از سطح خورشید خارج می‌شود. این ایده مخالف نظر مقبول در آن زمان مبنی بر خالی بودن فضا از هر چیز بود.

تا این که فرضیه بحث‌برانگیز پارکر در رابطه با وجود بادهای خورشیدی بالاخره در سال ۱۹۶۲ و با داده‌های فضاپیمای مارینر ۲ تایید شد.

یوجین پارکر.

 

اکنون گرچه از وجود بادهای خورشیدی مطمئن هستیم اما هنوز پاسخ دقیقی برای برخی سوال‌ها نداریم. از جمله این که هنوز مشخص نیست گرمای فوق‌العاده زیاد بخش بیرونی جو خورشید یا تاج از کجا می‌آید و چرا و چگونه دمای این قسمت از خورشید به چند میلیون درجه‌ می‌رسد. این در حالی است که دمای سطح خورشید تنها در حدود چند هزار درجه‌ی کلوین است. بنابراین باید سازوکاری وجود داشته باشد تا دمای ماده موجود در بخش‌های بیرونی خورشید را تا این اندازه بالا ببرد.

سال‌هاست که این راز برای ما سرپوشیده باقی مانده، اما امید می‌رود با فعالیت فضاپیمای پارکر پاسخ دقیقی برای این سوال بنیادی مطرح شود.

شرایط ماموریت

پارکر پس از هفت بار گذر از نزدیکی سیاره‌ی زهره بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۴ خود را به فاصله‌ی ۶ میلیون کیلومتری خورشید خواهد رساند. فاصله‌ این فضاپیما از خورشید تنها یک دهم فاصله‌ی عطارد از خورشید خواهد بود. همچنین نسبت به دیگر فضاپیماهایی که به ملاقات خورشید رفته‌اند هفت برابر به خورشید نزدیک‌تر خواهد بود.

فضاپیما در محیطی با حرارت و تابش بسیار شدید فعالیت‌های علمی خود را انجام خواهد داد. ابزارهای علمی این فضاپیما با سپر حرارتی‌ای محافظت خواهند شد که توان مقاومت در برابر دمای ۱۴۰۰ درجه سلسیوس را خواهد داشت.

هدف اصلی این ماموریت بررسی جریان گرما و انرژی در تاج خورشید و بررسی علت سرعت گرفتن و دور شدن ذرات باردار از سطح خورشید است.

پارکر از چهار ابزار علمی بهره خواهد برد که در کنار هم به ما کمک خواهند کرد تا به معماهای حل‌نشده در رابطه با خورشید پاسخ دهیم. داده‌های این فضاپیما همچنین به شناخت بهتر آب و هوای فضایی و محافظت از ماهواره‌ها نیز کمک خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.