نگاهی به ماموریت‌های فضایی سال ۲۰۱۸ (بخش اول)

NASA's Goddard Space Flight Center
511

سال ۲۰۱۷ با ارسال ۸۵ ماموریت فضایی به پایان رسید و اکنون باید منتظر ماموریت‌های فضایی سال ۲۰۱۸ باشیم. در سال ۲۰۱۸ ماموریت‌هایی به مقصد، مریخ، عطارد، ماه، خورشید و چند جرم دیگر منظومه‌ی شمسی برنامه‌ریزی شده که تلاش خواهند کرد تا به بخشی از سوالات بشر از منظومه‌ی شمسی پاسخ دهند.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۷ ماموریت سیاره‌ای جدیدی آغاز نشد. اما جونو به کاوش سیاره‌ی مشتری ادامه داد و کاسینی نیز با پایانی باشکوه به کار خود پایان داد.

در این مقاله مروری می‌کنیم بر ماموریت‌های فضایی سال ۲۰۱۸.

ICON

کاوشگر ارتباط یونوسفری ناسا (ICON) که قرار بود در سال ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شود، با تاخیری یک ساله، در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۸ کار خود را آغاز خواهد کرد. این فضاپیما ارتباط بین یونوسفر زمین، آب‌وهوای زمین و آب‌وهوای فضایی را بررسی خواهد کرد. درک برهم‌کنش‌های بین این نواحی از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که آب‌وهوای فضایی (به خصوص فعالیت‌های خورشید) می‌تواند باعث اختلال در سیستم GPS و قطع ارتباطات ماهواره‌ای شود.

چاندرایان ۲

چاندرایان ۲ (Chandrayaan 2) که قرار است در ماه مارس به فضا پرتاب شود دومین ماموریت کشور هند به سمت ماه خواهد بود. این ماموریت شامل یک مدارگرد، سطح‌نشین و سطح‌نورد خواهد بود و گام بلندی در عرصه‌ی اکتشافات فضایی کشور هند است.

TESS

طرحی گرافیکی از TESS، جست‌وجوگر سیارات فراخورشیدی بعدی ناسا. Credit: NASA’s Goddard Space Flight Center

TESS یا ماهواره‌ی نقشه‌برداری از سیارات فراخورشیدی با روش گذر جانشینی تازه‌نفس برای فضاپیمای کپلر است. این ماهواره افت نورهای جزیی در درخشش ستاره‌ها را بررسی خواهد کرد که ممکن است حاصل عبور سیارات فراخورشیدی از مقابل ستاره باشد. برخلاف کپلر که تنها محدوده‌ی کوچکی از آسمان را بررسی کرد، TESS در بازه‌ای دو ساله ستاره‌های پرشماری را در تمام کره‌ی آسمان مورد کاوش قرار خواهد داد.

برتری دیگری TESS نسبت به کپلر توانایی آن در ثبت سیارات کوچک و سنگی در نزدیکی ستاره‌های پرنور و نزدیک خواهد بود. کشف سیارات به دور ستاره‌های نزدیک امکان رصدهای تکمیلی دقیق‌تر را نیز فراهم خواهد کرد و دانشمندان خواهند توانست با بهره‌گیری از نسل بعدی تلسکوپ‌ها، مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب که در سال ۲۰۱۹ به فضا ارسال خواهد شد، این سیارات را با دقت بیشتری بررسی کنند.

Mars InSight

طرحی گرافیکی از سطح‌نشین Mars InSight.
Credit: JPL/NASA

Mars InSight تنها ماموریت مریخی در سال ۲۰۱۸ خواهد بود. این فضاپیما در ماه می به سمت مریخ ارسال خواهد شد و در اواخر سال ۲۰۱۸ بر سطح سیاره‌ی سرخ فرود خواهد آمد. طراحی این مریخ‌نشین بر اساس طراحی فونیکس، یکی از مریخ‌نشین‌های پیشین ناسا، انجام شده است. گام بلند بعدی ناسا در سیاره‌ی سرخ در سال ۲۰۲۰ و با مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ برداشته خواهد شد.

تراشه‌ای به همراه نام میلیون‌ها نفر از مردم زمین نیز به همراه Mars InSight به مریخ ارسال خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.