مجله‌ای برای دوست‌داران علم و طبیعت زمین و آسمان

نگاهی بر ماموریت‌های فضایی سال ۲۰۱۸ (بخش دوم)

ESA
581

سال ۲۰۱۷ با ارسال ۸۵ ماموریت فضایی به پایان رسید و اکنون باید منتظر ماموریت‌های فضایی سال ۲۰۱۸ باشیم. در سال ۲۰۱۸ ماموریت‌هایی به مقصد، مریخ، عطارد، ماه، خورشید و چند جرم دیگر منظومه‌ی شمسی برنامه‌ریزی شده که تلاش خواهند کرد تا به بخشی از سوالات بشر درباره‌ی منظومه‌ی شمسی پاسخ دهند.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۷ ماموریت سیاره‌ای جدیدی آغاز نشد. اما جونو به کاوش سیاره‌ی مشتری ادامه داد و کاسینی نیز با پایانی باشکوه به کار خود پایان داد.

در این مقاله مروری می‌کنیم بر ماموریت‌های فضایی سال ۲۰۱۸.

بخش اول این مقاله را می‌توانید در این جا ببینید.

کاوشگر خورشید پارکر

طرحی از فضاپیمای پارکر. Credits: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

کاوشگر پارکر در اواسط سال ۲۰۱۸ و از پایگاه فضایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب خواهد شد. پارکر با هدف مطالعه‌ی بخش بیرونی تاج خورشید ساخته شده است و برای این کار تا حد بسیار زیادی به خورشید نزدیک خواهد شد. این فضاپیما از فاصله‌ی ۳/۷ میلیون کیلومتری خورشید (۱۳ درصد کمترین فاصله‌ی سیاره‌ی عطارد از خورشید) گذر خواهد کرد تا تاج بیرونی خورشید را «لمس کند». انتظار می‌رود کاوشگر پارکر با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ثانیه نسبت به خورشید حرکت کند تا به سریع‌ترین فضاپیمای تاریخ تبدیل شود.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی این ماموریت را می‌توانید در این جا مطالعه کنید.

Chang’e: ماموریت‌های چین به سمت ماه

چین در اواخر سال ۲۰۱۸ مدارگرد Chang’e-4 را به فضا ارسال خواهد کرد. حدود شش ماه بعد و در سال ۲۰۱۹ نیز یک سطح‌نشین و یک ماه‌نورد رهسپار قمر زمین خواهند شد تا این ماموریت را تکمیل کنند.

BepiColombo: پیش به سوی عطارد

طرحی گرافیکی از فضاپیمای BepiColombo.
Copyright: ESA

سازمان فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن در اواخر سال ۲۰۱۸ فضاپیمای BepiColombo را به سوی سیاره‌ی عطارد ارسال خواهند کرد. این فضاپیما در اواخر سال ۲۰۲۵ و پس از چند بار گذر از نزدیکی زمین، زهره و عطارد، در مداری به دور عطارد قرار خواهد گرفت.

این ماموریت از دو مدارگرد جداگانه به نام‌های مدارگرد مغناط‌‌کره‌ی عطارد و مدارگرد سیاره‌ای عطارد تشکیل شده است. این دو فضاپیما از میدان مغناطیسی عطارد نقشه‌برداری خواهند کرد. متاسفانه طراحی‌های اولیه از اولین سطح‌نشین و سطح‌نورد به مقصد عطارد به دلیل محدودیت بودجه به انجام نرسید.

ادامه‌ی ماموریت‌های پیشین در سال پیش رو

دو فضاپیمای Osiris-REX ناسا و Hayabusa-2 ژاپن در سال ۲۰۱۸ به سیارک‌های مورد نظر خواهند رسید.  Hayabusa-2 از سیارک مقصد نمونه‌برداری و در اواخر سال ۲۰۱۸ آن را ترک خواهد کرد. اما Osiris-REX با سرعتی کمتر مسیر را طی می‌کند و در سال ۲۰۲۱ سفر خود را برای برگشت به زمین آغاز خواهد کرد.

فضاپیمای جونو نیز در اواسط سال ۲۰۱۸ به کار خود پایان خواهد داد و به سمت جو سیاره‌ی مشتری شیرجه خواهد زد. پس از پایان کار جونو و برای اولین بار از سال ۱۹۹۵ هیچ فضاپیمایی به دور سیارات بیرونی منظومه‌ی شمسی وجود نخواهد داشت.

از فروشگاه آسمان شب دیدن کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.