مجله‌ای برای دوست‌داران علم و طبیعت زمین و آسمان

مهم‌ترین اخبار نجومی سال ۲۰۱۷ (بخش دوم)

367

اکنون که به پایان سال میلادی نزدیک می‌شویم فرصت مناسبی است تا مهم‌ترین اخبار نجومی سال ۲۰۱۷ را مرور کنیم. سالی هیجان‌انگیز برای شیفتگان علم نجوم که پر از خبرهای جذاب و مهم بود. از کشف منظومه‌ای از هفت سیاره‌ی قابل توجه تا اولین آشکارسازی همزمان امواج گرانشی و الکترومغناطیس حاصل از ادغام دو ستاره‌ی نوترونی.

در این مقاله برخی از مهم‌ترین خبرهای نجومی سال را مرور می‌کنیم.

بخش اول این مقاله را می‌توانید در این جا ببینید.

۳. خورشیدگرفتکی کلی آمریکا

خورشیدگرفتگی کامل آمریکا در سال ۲۰۱۷.
Credit: NASA/Aubrey Gemignani

۳۰ مرداد امسال پس از نزدیک به یک قرن سایه‌ی ماه تمام عرض کشور آمریکا را طی کرد تا این خورشیدگرفتگی به یکی از پربازدیدترین رویدادهای نجومی تاریخ تبدیل شود. میلیون‌ها نفر از مردم شاهد این پدیده بودند و پروژه‌های علمی مختلفی نیز در زمان این گرفت کلی به انجام رسید. خورشیدگرفتگی قبلی در آمریکا حدود ۳۸ سال پیش رخ داده بود.

۴. یافته‌های جدید از اقیانوس انسلادوس

طرحی از شیرجهٔ فضاپیمای کاسینی در میان فوران‌های یخ و گاز انسلادوس. Credits: NASA/JPL-Caltech

انسلادوس،‌ یکی از قمرهای سیاره‌ی زحل، جزء جذاب‌ترین قمرها در منظومه‌ی شمسی است. اقیانوسی عظیم از آب مایع زیر پوسته‌ی یخی این قمر قرار دارد که می‌تواند محلی مناسب برای شکل‌گیری حیات باشد.

فضاپیمای کاسینی با گذر از میان آبفشان‌های این قمر موفق به گردآوری اطلاعات ارزشمندی از اقیانوس زیر سطحی انسلادوس شد. طبق یافته‌های کاسینی منبع انرژی مناسب برای شکل‌گیری حیات در اقیانوس زیرسطحی انسلادوس وجود دارد. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که تمام پیش‌نیازهای شکل‌گیری حیات، یعنی آب مایع، منبع انرژی مناسب و عناصر شیمیایی مورد نیاز، در اقیانوس زیر سطحی این قمر وجود دارد.

در این جا می‌توانید درباره‌ی این خبر بیشتر بخوانید.

۵. پایان باشکوه کاسینی

طرحی گرافیکی از کاسینی در ماموریت پایان باشکوه. NASA/JPL-Caltech

فضاپیمای کاسینی پس از سیزده سال فعالیت در سیاره‌ی زحل آخرین ماموریت خود را با موفقیت انجام و اواخر تابستان به کار خود پایان داد.

کاسینی در طول سال‌های فعالیتش بارها و بارها با تصاویر و داده‌های ارزشمندش موجب حیرت مردم و دانشمندان شد. این فضاپیما با انجام ماموریت پایان باشکوه تا لحظه‌ی آخر نیز به ارسال داده به زمین ادامه داد. کاسینی در ماموریت پایان باشکوه پس از چندین بار گذر از فضای خالی میان زحل و حلقه‌هایش در نهایت به سمت جو زحل سرازیر شد و در آن سوخت. ماموریتی که به گفته‌ی برخی دانشمندان ارزشی به اندازه‌ی یک ماموریت جداگانه داشت.

پیش از این مطالب مختلفی درباره‌ی کاسینی و ماموریت پایان باشکوه منتشر کرده‌ایم که از این جا می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

۶. ملاقات با اولین سیارک میان‌ستاره‌ای

طرحی گرافیکی از سیارک Oumuamua که بر اساس داده‌های تلسکوپی به تصویر کشیده شده است. Credit: ESO/M. Kornmesser

کشف اولین جرم میان‌ستاره‌ای که به ملاقات منظومه‌ی شمسی آمده بود یکی دیگر از مهم‌ترین خبرهای نجومی سال ۲۰۱۷ بود. این سیارک که Oumuamua نام دارد پس از میلیون‌ها سال سفر در فضای میان‌ستاره‌ای وارد منظومه‌ی شمسی شد و پس از مدتی نیز از خانه‌ی کیهانی ما را ترک خواهد کرد.

پس از کشف این سیارک توسط سامانه‌ی Pan-STARRS 1 رصدخانه‌های مختلفی در سراسر دنیا آن را زیر نظر گرفتند. طبق داده‌ها این سیارک شکلی کشیده و سیگارمانند دارد که شبیه‌اش را تا کنون در منظومه‌ی شمسی ندیده‌ایم.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی Oumuamua را می‌توانید در این جا مطالعه کنید.

 

 

 

از فروشگاه آسمان شب دیدن کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.