مجله‌ای برای دوست‌داران علم و طبیعت زمین و آسمان

مهم‌ترین اخبار نجومی سال ۲۰۱۷ (بخش اول)

400

اکنون که به پایان سال میلادی نزدیک می‌شویم فرصت مناسبی است تا مهم‌ترین اخبار نجومی سال ۲۰۱۷ را مرور کنیم. سالی هیجان‌انگیز برای شیفتگان علم نجوم که پر از خبرهای جذاب و مهم بود. از کشف منظومه‌ای از هفت سیاره‌ی قابل توجه تا اولین آشکارسازی همزمان امواج گرانشی و الکترومغناطیس حاصل از ادغام دو ستاره‌ی نوترونی.

در این مقاله برخی از مهم‌ترین خبرهای نجومی سال را مرور می‌کنیم.

۱. ثبت امواج گرانشی و الکترومغناطیس حاصل از برخورد دو ستاره‌ی نوترونی

۲۶ مرداد امسال روزی مهم در تاریخ علم اخترشناسی بود. روزی که در تاریخ اکتشافات مهم بشر ثبت خواهد شد و می‌توان آن را آغازگر دورانی جدید در علم نجوم دانست.

گروهی بین‌المللی از اخترشناسان در این روز موفق به ثبت همزمان امواج گرانشی و امواج الکترومغناطیس حاصل از برخورد دو ستاره‌ی نوترونی شدند.

طرحی هنری از ادغام دو ستاره‌ی نوترونی
Credit: ESO/L. Calçada/M. Kornmesser

بشر سال‌هاست که از پنجره‌ی امواج الکترومغناطیس نظاره‌گر اجرام آسمانی و رویدادهای کیهانی‌ است. از سال ۲۰۱۵ اما دریچه‌ای نو به روی کیهان باز شد و اولین آشکارسازی امواج گرانشی اتفاق افتاد.

آشکارسازی همزمان امواج گرانشی و الکترومغناطیس مربوط به یک پدیده اما چیزی بود که باید برای رسیدن به آن بیشتر صبر می‌کردیم. در نهایت در ۲۶ مرداد این اتفاق افتاد تا فرآیند برخورد دو ستاره‌ی نوترونی را با امواج الکترومغناطیس ببینیم و با امواج گرانشی بشنویم.

اخترشناسان این رویداد را ابتدا با سه آشکارساز امواج گرانشی ثبت کردند و تنها چند ثانیه بعد امواج گامای حاصل از این رویداد نیز به چشمان تیزبین رصدخانه‌های پرتو گاما رسید. پس از آن بیش از هفتاد رصدخانه‌ی زمینی و فضایی این رویداد را ثبت کردند تا دانشمندان فرصتی فوق‌العاده را برای بررسی فرآیند برخورد دو ستاره‌ی نوترونی به دست آورند.

کهکشان NGC 4993 و نقطه‌ی نورانی جدیدی که نتیجه‌ی برخورد دو ستاره‌ی نوترونی است
Credit: ESO

اطلاعات بیشتر در رابطه با این کشف مهم را می‌توانید در این جا مطالعه کنید.

۲. کشف هفت سیاره در منظومه‌ی تراپیست ۱

در اوایل سال ۲۰۱۷ ناسا خبر کشف منظومه‌ای بسیار جذاب را اعلام کرد. منظومه‌ای با هفت سیاره که همگی‌شان اندازه‌ای در حدود زمین دارند.

طرحی گرافیکی از سطح یکی از سیارات منظومه‌‌ی TRAPPIST-1.
Credit: ESO/N. Bartmann/spaceengine.org

در ابتدا خبرهای هیجان‌انگیزی درباره‌ی احتمال وجود حیات در این سیارات اعلام شد. حتی بحث‌هایی در رابطه با احتمال انتقال حیات از یکی از سیارات این منظومه به دیگر سیارات درگرفت. اما بررسی‌های بعدی شک و تردیدهایی را در این زمینه مطرح کرد.

در هر صورت برای بررسی سیارات این منظومه به ابزارهای پیشرفته‌تری نیاز است و هنوز نمی‌توان درباره‌ی احتمال شکل‌گیری حیات در این سیارات نظر قطعی داد. اما جدا از بحث امکان وجود حیات در این سیارات این کشف به خودی خود کشفی مهم و جذاب بود. کشفی که نشان داد منظومه‌هایی جذاب و متنوع در کهکشان‌مان وجود دارند و پتانسیل عالم برای میزبانی از حیات، در جایی غیر از زمین را، به یادمان آورد.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی منظومه‌ی تراپیست ۱ را می‌توانید در این جا مطالعه کنید.

 

 

از فروشگاه آسمان شب دیدن کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.