ملاقات UFOها یا پدیده‌هایی معمول در آسمان شب؟

3,452

کم نیستند گزارش‌های مشاهدهٔ اجرام پرندهٔ عجیبی که پس از دیدن تصاویرشان شاید ذهن‌مان را ناخودآگاه به سمت موجودات فضایی یا UFO‌ها بکشند. اما ملاقات فرازمینی‌ها با ما تنها یکی از احتمالات دور از ذهن است (که از قضا بسیاری به آن علاقه دارند) و در بیشتر موارد این پدیده‌ها را می‌توان با سازوکار علمی بسیار ساده‌تری توضیح داد.

UFO سرواژهٔ عبارت Unidentified Flying Object (به معنی اجرام پرنده ناشناخته) است. اجرامی که البته در بیشتر موارد برای افراد آشنا با آسمان شب کاملا شناخته‌شده‌اند اما شاید دیدن‌شان توسط کسانی که شناخت چندانی با آسمان ندارند موجب برداشت اشتباه شود.

در این مقاله برخی از اجرام و پدیده‌های آسمانی را که گاهی به اشتباه UFO نامیده می‌شوند معرفی می‌کنیم.

سیارهٔ زهره و ستارهٔ شباهنگ

سیارهٔ زهره پرنورترین جرم نقطه‌ای آسمان شب است که پیش از طلوع یا پس از غروب خورشید در آسمان دیده می‌شود. زهره در زمان اوج درخشش به سوژه‌ای قابل توجه و بارز در آسمان تبدیل می‌شود که ممکن است برخی را به اشتباه بیندازد. به طوری که ارسال تصاویر مربوط به مشاهدهٔ UFO در زمان اوج درخشش زهره به امری عادی تبدیل شده است!

شباهنگ،‌ پرنورترین ستارهٔ آسمان شب نیز گاهی با سفینهٔ موجودات فضایی اشتباه گرفته می‌شود. به خصوص در شرایطی که آشفتگی‌های جو باعث سوسو زدن شدید این ستاره می‌شوند.

ماهواره‌های پرنور

ایستگاه فضایی بین‌المللی و دیگر ماهواره‌های درخشان در زمان‌های نزدیک به طلوع و غروب خورشید در آسمان دیده می‌شوند. ماهواره‌ها با سرعتی شبیه به هواپیما از آسمان گذر می‌کنند. البته با این تفاوت که همچون هواپیماها چشمک نمی‌زنند.

سراب معکوس

سراب معکوس. Credit: Shawn Malone

سراب پدیده‌ای عادی است که احتمالا بارها در سفرهای جاده‌ای آن را دیده‌اید. اما گاهی این پدیده هم می‌تواند منجر به ایجاد شکل‌های عجیبی در آسمان شود. مانند تصویر بالا که سراب معکوس را نشان می‌دهد. سراب معکوس زمانی ایجاد می‌شود که لایهٔ هوا نزدیک به آب یا سطح زمین به میزان قابل توجهی از لایهٔ بالایی سردتر است. سراب معکوس ممکن شکل‌های عجیبی را در نزدیکی افق ایجاد کند.

ابرهای عدسی‌گون

ابر عدسی‌گون.

ابرهای عدسی‌گون زمانی شکل می‌گیرند که تودهٔ هوای پرسرعت از فراز کوه گذر کند. شکل این ابرها گاهی شبیه به طرح‌هایی است که از‌‌ بشقاب‌پرنده‌ها دیده‌ایم.

شفق‌های قطبی

رقص شفق‌های قطبی گاهی طرح‌های عجیبی را در آسمان پدید می‌آورد. اشکالی که ممکن است گاهی یادآور بشقاب‌پرنده‌ها نیز باشند.

پرتاب موشک‌ها

ابر درخشان و رازآلودی که در سال ۲۰۰۷ در آسمان ایران دیده شد. تخلیهٔ سوخت مازاد موشک اطلس ۵ که همان روز به فضا پرتاب شده بود این ابر را پدید آورد. عکس از بابک امین‌تفرشی.

اتفاقات پیش‌بینی‌نشده و تخلیهٔ سوخت موشک‌ها در زمانی خارج از برنامه گاهی باعث ایجاد اجرام نورانی رازآلودی در آسمان می‌شود. تخلیهٔ سوخت موشک در ارتفاعات بالا از سطح زمین، جایی که با وجود فرارسیدن شب در سطح زمین هنوز خورشید در آن جا غروب نکرده، این شکل‌های عجیب و رنگین را پدید می‌آورد. در سال‌های اخیر از ایران نیز چندین بار شاهد چنین رویدادی بوده‌ایم.

بالن‌های هواشناسی

ارسال بالن‌های هواشناسی یکی از روش‌های گردآوری داده‌های جوی است. این بالن‌ها که ممکن است به صورت تک یا گروهی پرتاب شوند گاهی با اجرام ناشناس فضایی اشتباه گرفته می‌شوند.

موشک‌های کاوش

ابرهای رنگین و درخشانی که در جریان پرتاب موشک کاوش ناسا مهمان آسمان بخش‌هایی از آمریکا شدند.
Credit: NASA Wallops

ارسال موشک‌های کاوش و رهاسازی موادی خاص در بخش‌های بالایی جو زمین یکی از راه‌های مطالعهٔ چگونگی حرکت اتم‌های خنثی و یون‌ها در یونوسفر است. پرتاب این موشک‌های کاوش با اعلام قبلی صورت می‌گیرد اما اگر از آن‌ها اطلاع نداشته باشید قطعا از دیدن ابرهای درخشان و رنگین در آسمان شب حیرت‌زده خواهید شد.

1 نظر
  1. hakim می گوید

    جالب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.