مسافرانی جدید در سیارهٔ سرخ

Copyright: ESA/ATG medialab
2,416

مسافرانی جدید در سیارهٔ سرخ

جست‌وجوی حیات در جایی فراتر از مرزهای زمین از هیجان‌انگیزترین فعالیت‌های علمی است که در حال حاضر به روش‌های گوناگون در حال انجام است. سیارهٔ مریخ به دلیل شرایط جالب توجهش یکی از بهترین مکان‌ها برای بررسی این مسئله است و پس از آغاز عصر فضا شاهد روانه شدن تعداد زیادی از دست‌ساخته‌های انسان به سمت سیارهٔ سرخ بودیم که منجر به شناخت بهتر ما از این سیاره شدند. اکنون مسافرانی جدید به مریخ رسیده‌اند.

برنامهٔ اگزومارس (ExoMars) فعالیت مشترکی بین آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه است که از دو ماموریت اصلی تشکیل شده. در مرحلهٔ اول این برنامه مدارگرد ردیاب گاز (TGO) به همراه یک سطح‌نشین به نام شیاپارلی در اسفند ۱۳۹۴ به سمت سیارهٔ سرخ پرتاب شدند.

طرحی از مدارگرد ردیاب گاز و سطح‌نشین شیاپارلی در حال نزدیک شدن به مریخ. Copyright: ESA/ATG medialab
طرحی از مدارگرد ردیاب گاز و سطح‌نشین شیاپارلی در حال نزدیک شدن به مریخ.
Copyright: ESA/ATG medialab

مدارگرد ردیاب گاز و سطح‌نشین شیاپارلی

مدارگرد ردیاب گاز در شامگاه ۲۸ مهر توانست مانور مداری خود را با موفقیت کامل به انجام برساند و وارد مدار مریخ شود. TGO در عملیاتی که بیش از دو ساعت به طول انجامید جهت و سرعت حرکت خود را بیش از ۱/۵ کیلومتر بر ثانیه تغییر داد تا طبق برنامه در مدار صحیح به دور مریخ قرار بگیرد.

سرنوشت سطح‌نشین شیاپارلی اما هنوز به‌طور کامل مشخص نیست. سیگنال‌های دریافتی از این سطح‌نشین نشان می‌دهد که شیاپارلی بیشتر مراحل وارد شدن به جو مریخ را با موفقیت به انجام رسانده است. اما مشکل این جاست که سیگنال‌های دریافتی از شیاپارلی در مدت زمان کوتاهی پیش از زمان نشستن آن روی سطح مریخ قطع شده‌اند.

طبق گفتهٔ مدیران آژانس فضایی اروپا سطح‌نشین شیاپارلی به هدف آزمایش سیستم فرود و به کار بردن تجربیات آن در برنامهٔ اگزومارس ۲۰۲۰ به مریخ ارسال شده است. تمام داده‌های مربوط به فرود این سطح‌نشین نیز دریافت شده‌اند و این یعنی می‌توان با بررسی این اطلاعات به نقاط ضعف موجود پی برد تا اگزومارس ۲۰۲۰ با اطمینان خاطر بیشتری به سمت مریخ روانه شود. بنابراین مانند هر آزمایش دیگری که بیشتر از پیروزی یا شکست، داده‌های به دست آمده در آن اهمیت دارند، شیاپارلی نیز به هدف اصلی خود رسیده است.

طرحی هنرمندانه از فرود شیاپارلی روی سطح مریخ با کمک چتر. Copyright: ESA/ATG medialab
طرحی هنرمندانه از فرود شیاپارلی روی سطح مریخ با کمک چتر.
Copyright: ESA/ATG medialab

مدارگرد ردیاب گاز در زمان فعالیتش به بررسی و سنجش گاز متان و دیگر گازهای بخش‌های پایینی جو مریخ خواهد پرداخت که می‌توانند نشانه‌هایی احتمالی از فعالیت‌های زیستی یا زمین‌شناسی باشند. سطح‌نشین شیاپارلی در صورت سلامت کامل پس از فرود (که هنوز مشخص نیست) عمر کوتاهی خواهد داشت و سه تا ده روز پس از فرودش روی مریخ انرژی خود را از دست خواهد داد.

فاز دوم برنامهٔ اگزومارس مریخ‌نوردی خواهد بود که در سال ۲۰۲۰ به سمت سیارهٔ سرخ پرتاب خواهد شد. روباتی جاه‌طلب که با توجه به اطلاعات فاز اول ماموریت به جست‌وجوی دقیق‌تر حیات یا نشانه‌های آن در مریخ خواهد پرداخت.

منبع: ESA

1 نظر
  1. […] این مطلب می‌توانید بیشتر در این باره مطالعه […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.