مجموعه‌ای از شگفتی‌ها؛ مروری بر تصاویر فضاپیمای کاسینی (بخش سوم)

Credit: NASA/JPL/Space Science Institute
1,226

ماموریت کاسینی عصر جمعه ۲۴ شهریور به پایان رسید و این فضاپیما که می‌توان از آن به عنوان یکی از موفق‌ترین ماموریت‌های فضایی یاد کرد، پس از ۲۰ سال به کار خود پایان داد. کاسینی در سال ۱۹۹۷ سفر خود را آغاز کرد و پس از هفت سال به سیارهٔ زحل رسید. فضاپیمایی که در طول ۱۳ سال فعالیتش در مدار زحل دانش ما را از این سامانهٔ سیاره‌ای به کلی دگرگون کرد.

طوفان‌های جو زحل، قمرهای پرتعداد این سیاره، شفق‌های قطبی و در نهایت حلقه‌های دلفریب ارباب حلقه‌های منظومهٔ شمسی بارها و بارها زیر نگاه تیزبین کاسینی قرار گرفتند. در این مقاله مروری می‌کنیم بر شگفت‌انگیزترین تصاویری که کاسینی در طول این سیزده سال به ثبت رسانده است. تصاویری که تا سال‌های سال یادگارهای فراموش‌نشدنی این فضاپیما برای بشریت خواهند بود.

بخش‌ اول مقاله.

بخش دوم مقاله.

۹. زحل به رنگ آبی

Credit: NASA/JPL/Space Science Institute

تصویری جذاب و در عین حال گیج ‌کننده! این نمای زیبا را کاسینی در سال ۲۰۰۴ و زمانی که نیمکرهٔ شمالی زحل فصل زمستان را سپری می‌کرده گرفته است. به این ترتیب می‌توان متوجه شد که نور خورشید از پایین به زحل و حلقه‌هایش تابیده و سایهٔ حلقه‌ها را نیز می‌توان در نیمکرهٔ شمالی زحل دید. اما سوال این جاست که چرا زحل به رنگ آبی دیده می‌شود؟

این رنگ واقعی است. بخش‌های بالایی جو زحل معمولا غبارآلودند و همین باعث می‌شود که ما این سیاره را به رنگ متمایل به زرد ببینیم. اما در زمان ثبت این عکس جو زحل کم‌غبارتر از زمان‌های دیگر بوده است. به این ترتیب تاثیر گاز هیدروژن که نور آبی را بیشتر از قرمز به بیرون بازتاب می‌کند بیشتر و باعث رنگ آبی زحل شده است.

در این عکس قمر میماس نیز دیده می‌شود.

۱۰. نازک‌تر از کاغذ!

Credit: NASA/JPL/Space Science Institute

عنوان این عکس یک عبارت دقیق و محاسبه‌شده است! گستردگی حلقه‌های زحل حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر است و این در حالی است که ضخامت حلقه‌ها تنها به یک کیلومتر می‌رسد. حال اگر این نسبت را با یک کاغذ استاندارد با طول ۲۸ سانتی‌متر و ضخامت ۰/۱ میلی‌متر مقایسه کنید نتیجه خواهید گرفت که حلقه‌های زحل از کاغذ هم نازک‌ترند!

دلیل ضخامت بسیار کم حلقه‌های زحل برخوردهای فراوانی است که بین ذرات یخ پرشمار تشکیل‌دهندهٔ حلقه‌ها رخ می‌دهد. برخوردهای فراوانی که بین این ذرات کوچک صورت می‌گیرد تکانهٔ زاویه‌ای ذرات را کاهش داده و باعث نزدیکی مدارشان می‌شود.

برای ثبت این تصویر کاسینی درست در راستای حلقه‌ها جای گرفته و آن‌ها را از لبه نظاره کرده است. سایهٔ حلقه‌ها نیز بر روی سیاره دیده می‌شود.

۱۱. زحل و خانه در یک قاب


Credit: NASA/JPL/Space Science Institute

تصویر بالا را می‌توان یکی از باشکوه‌ترین تصاویر کاسینی به شمار آورد.

در تابستان سال ۲۰۱۳ کاسینی از زحل فاصله گرفت و به زیر سایهٔ آن رفت. هم‌راستایی کاسینی،‌ زحل و خورشید فرصتی فوق‌العاده را برای عکاسی فراهم کرد و این فضاپیما با گرفتن بیش از ۳۰۰ عکس توانست این نمای کم‌نظیر را از سیارهٔ زحل و حلقه‌هایش ثبت کند.

اگر با دقت به تصویر نگاه کنید تعدادی از قمرهای زحل و حتی ستاره‌های پس‌زمینه را مشاهده خواهید کرد. در سمت راست زحل و پایین حلقه‌ها نیز ستارهٔ پرنوری می‌درخشد.

Credit: NASA/JPL/Space Science Institute

نقطهٔ آبی کم‌رنگی که سیارهٔ ماست! سیارهٔ زمین از فاصلهٔ ۱/۴ میلیارد کیلومتری.

نقطهٔ کوچکی که همهٔ ما در آن روزگار می‌گذرانیم. نقطهٔ آبی ناچیزی که برخی برای تصاحب بخش کوچکی از آن دریایی از خون به راه می‌اندازند. این جا خانهٔ ماست. سیارهٔ زمین.

برگرفته از Bad Astronomy.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.