مجموعه‌ای از شگفتی‌ها؛ مروری بر بهترین تصاویر کاسینی (بخش اول)

Credit: NASA / JPL / SSI / Ian Regan
573

ماموریت کاسینی عصر جمعه ۲۴ شهریور به پایان رسید و این فضاپیما که می‌توان از آن به عنوان یکی از موفق‌ترین ماموریت‌های فضایی یاد کرد، پس از ۲۰ سال به کار خود پایان داد. کاسینی در سال ۱۹۹۷ سفر خود را آغاز کرد و پس از هفت سال به سیارهٔ زحل رسید. فضاپیمایی که در طول ۱۳ سال فعالیتش در مدار زحل دانش ما را از این سامانهٔ سیاره‌ای به کلی دگرگون کرد.

طوفان‌های جو زحل، قمرهای پرتعداد این سیاره، شفق‌های قطبی و در نهایت حلقه‌های دلفریب ارباب حلقه‌های منظومهٔ شمسی بارها و بارها زیر نگاه تیزبین کاسینی قرار گرفتند. در این مقاله مروری می‌کنیم بر شگفت‌انگیزترین تصاویری که کاسینی در طول این سیزده سال به ثبت رسانده است. تصاویری که تا سال‌های سال یادگارهای فراموش‌نشدنی این فضاپیما برای بشریت خواهند بود.

۱. نگاهی از بالا به سوی زحل

Credit: NASA / JPL / Space Science Institute / Gordan Ugarkovic

این تصویر تماشایی را کاسینی در سال ۲۰۱۳ به ثبت رسانده است. کاسینی در زمان ثبت این تصویر بر فراز قطب شمال زحل قرار داشته و با نگاهی رو به پایین منظره‌ای کم‌نظیر از زحل را به تصویر کشیده است. این نمای فوق‌العاده حاصل استفاده از ۳۶ تصویر جداگانه است که در فیلترهای قرمز، آبی و سبز گرفته شده‌اند.

۲. تابستان فرامی‌رسد

Credit: NASA / JPL / SSI / Ian Regan

شاید در نگاه اول این تصویر نیز مشابه تصویر بالا به نظر بیاید. اما اگر یک بار دیگر به تصویر نگاه کرده و به سایه‌مرز (خط جداکنندهٔ شب و روز) توجه کنید متوجه تفاوت این دو خواهید شد. در تصویر اخیر سایه‌مرز قطب شمال زحل را پشت سر گذاشته است و به عبارتی خورشید ارتفاع بیشتری در نیمکرهٔ شمالی زحل گرفته. این نشانه‌ای است از نزدیک شدن فصل تابستان در نیمکرهٔ شمالی این سیاره. این عکس در سال ۲۰۱۶ گرفته شده است و زحل در بهار سال ۲۰۱۷ به انقلاب تابستانی رسید.

۳. حلقه‌های زحل

Credit: NASA/JPL/Space Science Institute

حلقه‌های دلفریب زحل به این سیاره‌ جلوه‌ای بی‌نظیر داده‌اند که در هیچ‌کدام از سیارات دیگر منظومهٔ شمسی شاهد آن نیستیم. هر چند که حلقه‌های نازکی پیرامون مشتری، اورانوس و نپتون را نیز فراگرفته‌اند اما شکوه حلقه‌های زحل قابل مقایسه با دیگر سیارات نیست.

این تصویر که از ۴۵ فریم تشکیل شده (پانزده فریم در هر کدام از فیلترهای قرمز، سبز و آبی که در نهایت تصویری با رنگ طبیعی را ایجاد کرده‌اند) به خوبی نمایان‌گر بخش‌های مختلف حلقه‌های زحل است. کاسینی این عکس را در سال ۲۰۰۷ و از فاصلهٔ یک میلیون کیلومتری زحل گرفته است.

حلقه‌های زحل به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که به ترتیب زمان کشف‌شان با حروف انگلیسی بزرگ نام‌گذاری شده‌اند. با کمی دقت شکاف‌هایی را در میان حلقه‌های زحل خواهید دید که بر اثر تاثیرات گرانشی قمرهای این سیاره به وجود آمده‌اند. بارزترین آن‌ها شکاف کاسینی است که حتی با تلسکوپ‌های آماتوری نیز می‌توان آن را رصد کرد. اما شکاف انکه و کیلر را بیشتر در تصاویر فضاپیمای کاسینی می‌بینیم.

۴. چشم خونین زحل

Credit: NASA/JPL-Caltech/SSI

درست بر فراز قطب شمال زحل طوفان عظیمی جای گرفته است که وسعتش حدود دو هزار کیلومتر است. سرعت باد درون این طوفان به ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

رنگ‌ها در این تصویر تقویت‌ شده‌اند و این طوفان در واقعیت به این رنگ دیده نمی‌شود. هدف از تقویت رنگ‌ها نمایان شدن جزئیات بیشتر است.

برگرفته از Bad Astronomy.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.