چگونه ماه ریتم طبیعت را تنظیم می‌کند

1,777

ماه و طبیعت

هر سال در ماه نوامبر زیر نور ماه کامل بیش از ۱۳۰ گونه از مرجانها در صخره بزرگ مرجانی استرالیا به طور همزمان شروع به تخم ریزی می کنند. برخی از مرجانها اسپرم‌هایشان را مانند دود و آتشفشان زیر آب و با فشار به بیرون فوران می‌دهند. دیگران تخمک تولید می کنند. اما اغلبشان هم تخمک و هم اسپرم را با هم تولید کرده و در آب رها می‌کنند. این سلول‌های جنسی در آب شناور به سمت بالا و رو به سطح آب حرکت می‌کنند.

مرجان‌ها، مانند اینها، در طی یک ماه کامل تخم ریزی می‌شوند.

در زیر نور ماه سلول‌های جنسی نر و ماده با هم ترکیب شده و لارو را تشکیل می دهند که این لارو در کف دریا مستقر شده و مرجانهای جدید را شکل می دهد. گرچه ماه تنها عامل محیطی تاثیرگذار بر فعالیتهای تولیدمثلی مرجانها نیست اما مهمترین آنهاست. نکته جالب اینست که اگر آسمان ابری باشد و مهتاب نامشخص، تولیدمثل مرجانها انجام نخواهد شد!!

تیم پژوهشی به سرپرستی زیست شناس Oren Levy در تحقیقات خود بر روی مرجانها دریافتند که نه تنها مرجانها دارای نورون های حساس به نور هستند که به طول موج آبی نور مهتاب حساس است؛ بلکه دارای ژنهایی هستند که سطح فعالیت آنها را در هماهنگی با کامل شدن و تحلیل رفتن قرص ماه تغییر می دهد.

تاثیر بر اکوسیستم

دانشمندان قرنهاست که می دانند ماه از طریق نیروی جاذبه زمین بر اکوسیستمهای زمین تاثیر می گذارد. نمونه مشخص آن هم تاثیر ماه بر جزرو مد است.

ISBN: 0131438883

پدیده کِشَند یا جزر و مد اساساً زاییده نیروی گرانش کره ماه است

ماه همچنین بر روی اقلیم هم تاثیر می گذارد. زمین موقعیت ثابتی ندارد و حول محور قطبی خود مایل و کج است و در زمان گردش به دور خورشید زاویه‌ای ۲۳ درجه دارد. در این میان ماه مانند یک لنگر عمل می کند و اجازه نمی دهد تا زمین بیش از یکی دو درجه از محور خود تغییر کند. بدون ماه سیاره ما احتمالا شبیه یک قایق در آب تکان تکان می خورد. هر ۱۰ هزار سال ۱۰ درجه منحرف می شد و این انحراف باعث تغیییرات اقلیمی شدید از سرمای شبیه عصر یخبندان تا گرمای جهنمی می شد که هیچ گونه ای نمی توانست زنده بماند.

با این حال، چیزی که به طور فزاینده ای بر ما روشن می شود این است که ماه حیات را با یک شیوه شگفت انگیز و ظریف تر تحت تاثیر قرار می دهد: «با نورش». اکثر موجودات زنده دارای مجموعه ای از ساعت های بیولوژیکی کدگذاری شده ژنتیکی هستند که فیزیولوژی درونی را هماهنگ کرده و تغییرات ریتمی در محیط را پیش بینی می کنند. این تغییرات همانا بر اثر تغییر در شدت نور صورت می گیرد.

نور ماه نشانه شروع یک ماراتن تولیدمثلی عظیم در بین اکثر گونه‌های موجودات زنده است. نور ماه قدرت بینایی خرچنگ‌های نعل اسبی را که در بعضی از شب‌ها برای یافتن جفت به ساحل می‌آیند را شدت می‌بخشد. به همین ترتیب، مطالعات نشان می دهد که تابش ماه یکی از محرک‌های محیطی برای تخم‌گذاری همزمان در ماهی‌های خرگوش استوایی است. نور ماه به احتمال زیاد تولید هورمون گنادوتروپین (هورمونی که در رشد، تولید مثل و عملکرد جنسی نقش اساسی دارد) را در این ماهی‌ها افزایش می‌دهد که باعث رسیده شدن سلول جنسی می‌شود.

خرچنگ نعل اسبی در جزیره هاربر همراه با ماه کامل تخم‌ریزی می کند.

هرچه بیشتر درباره ماه و زمین یاد میگیریم متوجه می‌شویم که خیلی به هم نزدیک اند. از زمان آغاز حیات بر روی این سیاره، ماه بدون تماس با ما، بدون تولید نور و گرما از خود، عمیقا ریتم های زمین و اشکال زندگی را شکل داد. ماه این خواهر نقره ای ما، همیشه و همه جا با ما بوده، بر روی امواج دریاها، در چشم ما و حتی نوشته شده در هر DNA موجود در این سیاره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.