پایانی با شکوه برای ماموریت کاسینی

تصویری تماشایی از نیمکره‌ی شمالی زحل، حلقه‌ها و سایه‌های کشیده‌شده روی آن‌ها. Credits: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

تصویری تماشایی از نیمکره‌ی شمالی زحل، حلقه‌ها و سایه‌های کشیده‌شده روی آن‌ها. Credits: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
1,626

پایانی با شکوه برای ماموریت کاسینی

پس از بیش از ۱۲ سال مطالعهٔ سیارهٔ زحل، به همراه قمرها و حلقه‌هایش، فضاپیمای کاسینی وارد آخرین سال ماموریتش شد. ماموریت کاسینی اواخر تابستان سال آینده به پایان خواهد رسید اما بدون شک واپسین سال این ماموریت یکی از هیجان‌انگیزترین دوران‌های آن خواهد بود. دو ماموریت بسیار مهم برای کاسینی باقی مانده است که دانشمندان انتظار دارند این فضاپیما با انجام موفقیت‌آمیز آن‌ها پایانی باشکوه را برای خود رقم بزند.

از دهم آذر ماه مدار کاسینی این فضاپیما را به نزدیکی لبهٔ بیرونی حلقه‌های اصلی سیارهٔ زحل خواهد رساند. کاسینی در طی چند گذر نزدیک از فاصلهٔ ۷۸۰۰ کیلومتری مرکز حلقهٔ F خواهد گذشت. Linda Spilker، یکی از دانشمندان پروژه‌ی کاسینی در آزمایشگاه JPL ناسا می‌گوید: «در طول این ماموریت انتظار داریم حلقه‌ها، قمرهای کوچک و دیگر ساختارهای موجود در این بخش‌ها را به‌گونه‌ای ببینیم که قبلا هیچ‌گاه مشاهده نکرده بودیم.»

پایان باشکوه

در آخرین فاز ماموریت کاسینی که «پایان باشکوه» نام گرفته است شاهد اتفاقی بسیار ویژه و هیجان‌انگیز خواهیم بود. در ابتدای این ماموریت که در اوایل سال ۱۳۹۶ آغاز خواهد شد کاسینی گذری نزدیک از کنار قمر بزرگ زحل، تیتان، خواهد داشت. نیروی گرانش تیتان مدار کاسینی را طوری تغییر خواهد داد که این فضاپیما از فاصلهٔ میان زحل و حلقه‌هایش عبور کند. فضایی که تا کنون مطالعه نشده است و عرض آن تنها ۲۴۰۰ کیلومتر است. کاسینی برای اولین بار در هفتم اردیبهشت در فضای میان زحل و حلقه‌هایش قرار خواهد گرفت.

در ماموریت «پایان باشکوه» کاسینی به نزدیک‌ترین فاصله‌اش از زحل خواهد رسید و مشغول رصد این سیاره خواهد شد. مطالعهٔ میدان مغناطیسی زحل، میدان گرانش آن و ثبت نماهای بسیار نزدیک از جو این سیاره از اهداف پیش‌بینی شده در این ماموریت است. مطالعهٔ حلقه‌های زحل نیز در این ماموریت گنجانده شده است.

ارزش علمی این دو ماموریت به‌قدری بالاست که به گفتهٔ یکی از دانشمندان پروژهٔ کاسینی این اهداف به تنهایی می‌توانستند بهانه‌ای برای طراحی و ارسال فضاپیمایی به زحل باشند.

 

«پایان باشکوه» ۲۴ شهریور ۱۳۹۶ فرجامی دراماتیک خواهد داشت و کاسینی با فرو رفتن در جو زحل به ماموریت خود پایان خواهد داد. کاسینی تا آخرین لحظات ممکن داده‌هایی راجع به ترکیبات شیمیایی زحل ارسال خواهد کرد.

کاسینی به روایت اعداد. Credits: NASA/JPL-Caltech
کاسینی به روایت اعداد.
Credits: NASA/JPL-Caltech

کاسینی در طول ماموریتش بارها مردم و دانشمندان را با تصاویر و داده‌های ارزشمند خود شگفت‌زده کرده است و اکنون در آخرین سال ماموریتش دو عملیات بسیار مهم دیگر را انجام خواهد داد و چه خوب که «پایانی باشکوه» در انتظار این پروژهٔ بزرگ است.

 

منبع:‌NASA

1 نظر
  1. […] فعالیت کاسینی و ماموریت‌ پایان باشکوه می‌توانید این مقاله را مطالعه […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.