خطرناک یا بی خطر

8,841

مارها

مارها در مناطق گسترده‌ای از زمین پراکنده‌اند. کشور ما به ویژه در بخش‌های مرکزی به علت کویری بودن و خشک بودن این مناطق محل مناسبی برای زندگی برخی مارها می باشد که عمدتا خطرناک هستند مانند انواع افعی‌ها از جمله افعی شاخدار، تیر مار، مار جعفری، گرزه مار و …
شاید بد نیست بدانید مارها در عین حال اینکه جانورانی خطرناک و مهاجمند، بسیار هم ترسو هستند. اگر به آنها زیاد نزدیک نشوید و یا در موقعیت مناسبی قرار داشته باشید که مار نتواند به شما حمله کند، سریع فرار می‌کند.

گرزه مار بزرگترین مار سمی ایران با طول حدود دومتر. تقریبا بیشترین آمار گزش‌ها در کشور متعلق به این مار است.

حملهٔ مارها

اغلب حمله آنها به انسان بدلیل بی‌احتیاطی است. از انجا که مارها اغلب هم رنگ محیط اطرافشان هستند از این رو دیدنشان بسیار دشوار است و به همین لحاظ اغلب بدلیل ندیدنشان بیش از حد به آنها نزدیک می‌شویم و آنها نیز بدون اطلاع از اشتباه ما تنها برای دفاع اقدام به حمله می‌کنند. بد نیست اشاره شود احتمال روبرو شدن با مار و حمله آن به انسان بسیار ضعیف است. برای روشن شدن باید بدانید مرگ حاصل از اصابت برق آسمان تلفات بیشتری از گزش این حیوان دارد.

مار آبی چلیپر که کاملا غیر سمی است و اغلب در اطراف رودها و تالاب‌ها یافت می شود. عکس از علیرضا مهدوی

جالب توجه است اگر بدانید بیش از ۹۰٪ افرادی که بعلت مارگزیدگی جان می بازند علت مرگشان وجود سم مار در بدن مقتولان نیست بلکه ترس و استرس از این حیوان و وحشت از آن باعث مرگ می شود حتی در بعضی از موارد روی بدن جان باختگان اثری از گزش پیدا نمی‌شود.
بیش از ۲۱ گونه مار سمی و نیمه سمی و ۳۵ گونه مار غیر سمی و بیش از پنج گونه مار دریائی در ایران زاد و ولد می‌کنند.

کبرای ایرانی تنها مار کبرا در ایران که در شمالشرق ایران یافت می شود. عکس از علیرضا مهدوی

تشخیص سمی بودن مارها

موارد زیر روش تشخیص سمی بودن مار را به شما آموزش می‌دهند:

۱- سر مارهای سمی مثلثی شکل و بیرون زده از راستای بدن است در حالی که مارهای غیر سمی سری معمولا گرد و مدور و در راستای بدن دارند.

۲- در مارهای سمی دندان‌های نیش از سایر دندانها بزرگترند در نتیجه در نقطه گزش معمولا جای دو دندان به خوبی قابل تشخیص است در حالی که در مارهای غیر سمی دندانه یک اندازه هستند و در نقطه گزش جای دو سری دندان موازی دیده می شود .

۳- مارهای سمی دارا مردمک چشم بیضی شکل هستند در حالی که مارهای غیر سمی مردمکی گرد دارند (مار مرجانی که از مارهای منلطق کویری و بسیار خطرناک است دارای مردمک گرد است ولی حلقه های رنگین موجود در پوست آن را مشخص می کند)

۴- مارهای سمی دارای پوستی رنگین و پر خط و خال هستند در حالی که مارهای غیر سمی پوستی ساده دارند

۵- مارهای سمی دارای فرورفتگی در بین دو چشم هستند در حالی که مارهای غیر سمی فروررفتگی در بین دو چشم ندارند .

۶- مارهای کوچک اکثرا سمی هستند و مارهای بزرگ اکثرا غیر سمی هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.