مارمولک سمی نیست

4,569

مارمولک ها

گکوها متنوع‌ترین گروه سوسمارها هستند. آشناترین سوسمار برای مردم بسیاری نواحی شهری ایران نیز، یعنی مارمولک دیواری، نوعی گکو است که هنر بی‌اجرش خوردن حشرات مزاحم برای ما انسان‌های ناسپاس است. همه گکوها، به جز گکوهای پلنگی، پلک ثابت و شفافی روی چشم دارند و باید با زبانشان این پلک شفاف را تمیز کنند.

گکوی دم پخ بلوچی یکی از زیباترین گکوهای ایران است. عکس از سید مهدی میرغضنفری

رفتار نامناسب با گکوها

دو باور نادرست درباره این مارمولک‌ها باعث شده مردم رفتاری نامهربان با این خزندگان دوست‌داشتنی داشته باشند: یکی اینکه این جانوران (به‌ویژه دم جداشونده‌ آنها) سمی و پر از سیانور است و دیگری این تصور که آن‌ها جانور خانگی مناسبی برای مبتلایان به آلرژی هستند، چون پر و مو ندارند.

باور نخست مردم را به قتل و آزار این نینجاهای ماهر در شکار حشره‌ها حریص کرده و باور دوم عده دیگری را به نگهداری گکوها به عنوان جانوران خانگی.

واقعیت این است که آب دهان همه سوسمارها کمابیش زهرناک است و آن‌ها از این زهر برای کشتن طعمه‌های خود استفاده می‌کنند، اما نکته مهم این است که سمیت بزاق اغلب سوسمارها (از جمله همه گکوها) چنان ناچیز است که هیچ تاثیری بر انسان و دیگر جانوران بزرگتر از حشرات ندارد. تنها سوسمارهایی که زهر بزاقشان کمابیش بر انسان کارگر است، برخی بزمجه‌ها (به‌ویژه هیولای هیلا و اژدهای کومودو) هستند.

گکوی عنکبوتی ایرانی برخلاف اغلب گکوها نمی تواند از سطوح صاف بالا برود. عکس از علیرضا مهدوی

قطعات پوست و فضله گکوها ممکن است به واکنش‌های آلرژیک در برخی افراد منتهی شود که البته آلرژی احتمالی شما اصلا برای من و گکوها مهم نیست؛ ولی نگهداری گکوها به عنوان جانور خانگی، فشار و ناراحتی عصبی شدیدی به آنها وارد می‌کند.

۳۷ گونه گکو در ایران زندگی می کنند که بسیاری از آنها در نواحی بیابانی و نیمه بیابانی ساکن هستند.

گکوها را نه‌باید کشت و نه باید اسیر کرد؛ بگذارید این دوستان کوچک زندگی خودشان را کنند و سوسکشان را بخورند!

 

بیشتر گکوها فاقد پلک ومردمک گردهستند وبرای تمیز کردن چشمهاگاهی اوقات با زبان آن ها را لیس میزند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.