لاک‌پشت‌ها صحبت می‌کنند!!!

2,545

لاک پشت ها

به نظر می رسد گاهی اوقات حتی لاک پشت ها چیزی برای گفتن دارند. مطالعه‌ای به سرپرستی انجمن حفاظت از حیات وحش امریکا (WCS) آشکار کرد که لاک پشت دماغ خوکی استرالیایی درهنگام لانه سازی و آفتاب گرفتن و تغذیه اقدام به آوازخوانی می کند!

تا همین اواخر، دانشمندان معتقد بودند که اغلب لاک پشت های آب شیرین، تعاملات پیچیده اجتماعی یا مراقبت والدینی پس از تولد را ندارند. اما مطالعه روی این لاک پشتها مشخص کرد که آنها جزو خزندگانی هستند که تعاملات آوایی پیچیده مانند صحبت کردن را دارا هستند. درواقع این لاکپشت ها از صداهای متنوعی برای ارتباط با هم و هماهنگ کردن رفتارهای اجتماعی‌شان استفاده می کنند. کامیلا فرارا (Camila Ferrara) عضو گروه متخصصی لاک پشت ها در اتحادیه جهانی حفاظت که سرپرستی این تحقیق را برعهده داشته می‌گوید: درک چگونگی ارتباط بین لاک‌پشتها برای حفاظتشان بسیار مهم است. آلودگی صوتی ایجاد شده توسط کشتی‌ها، قایق‌ها و جت‌اسکی‌ها ممکن است به طور بالقوه ارتباطات آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

لاک‌پشت‌های غول‌پیکر

در سال ۲۰۱۴ نیز wcs آواز خواندن و ارتباطات کلامی بین لاک‌پشت‌های غول پیکر آمریکای جنوبی را مورد مطالعه قرار داد. در این گونه، صداهایی که در طول مهاجرت در رودخانه تا سواحل لانه‌سازی استفاده می شدند دارای فرکانس پایینی بودند که احتمالا به اصوات امکان پیمودن مسافت‌های طولانی‌تر و قابلیت ارتباط با سایر لاک‌پشت‌ها را می‌دهد. صداهای تولید شده در طول لانه‌گزینی فرکانس بالاتری داشتند، احتمالا به این علت که این اصوات در آب‌های کم عمق و هوا بهتر منتقل می‌شوند. بیشترین تنوع اصوات توسط ماده‌ها استفاده می شود و دانشمندان حدس می زنند که این اصوات ممکن است برای هماهنگی بیرون آمدن از تخم باشد. از سوی دیگر ماده‌ها هم به اصوات تولید شده توسط نوزادهای تازه از تخم خارج شده جواب می‌دهند که احتمالا نوزادان را به سمت آب هدایت می‌کند.

لاک پشت دماغ خوکی به علت تجارت غیرقانونی به منظور نگهداری به عنوان جانور خانگی و همچنین از دست دادن زیستگاه، توسط IUCN گونه‌ای آسیب پذیر شناخته شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.