مجله‌ای برای دوست‌داران علم و طبیعت زمین و آسمان

در قطب شمال زحل چه می‌گذرد؟!

Credit: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
115

قطب شمال زحل

Credit: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

قطب شمال زحل میزبان یکی از جذاب‌ترین پدیده‌های جوی منظومه شمسی است. گردبادی درست در قطب شمال و جت استریمی که به شکل یک شش‌ضلعی پیرامون گردباد را احاطه کرده است.

گستردگی شش‌ضلعی زحل به حدود ۳۲ هزار کیلومتر می‌رسد و جریان هوا در آن با سرعتی در حدود ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند.

هر چند تا کنون مدل‌‌های مختلفی برای توضیح شش‌ضلعی زحل ساخته شده‌اند اما چگونگی ایجاد این شکل هندسی منظم هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست. اما مدل‌های نسبتا موفقی در توضیح این پدیده وجود دارند که شکل‌گیری شش‌ضلعی زحل را به وجود جت‌های کم‌عمق در سطح ابرها و بادهای زیر ابرها مرتبط می‌دانند.

شش‌ضلعی زحل برای اولین بار در دههٔ ۱۹۸۰ میلادی و در تصاویر فضاپیمای ویجر مشاهده شد. فضاپیمای کاسینی نیز از سال ۲۰۰۹ به بعد، پس از آغاز فصل بهار در قطب شمال زحل و روشن شدن این نواحی با نور خورشید، شش‌ضلعی زحل را با دقت خوبی مورد مطالعه قرار داد.

فضاپیمای کاسینی تصویر بالا را از فاصلهٔ نزدیک به ۹۰۰ هزار کیلومتری زحل ثبت کرده است. جزییاتی به اندازهٔ ۵۴ کیلومتر در این تصویر تفکیک شده‌اند. یا به عبارت دیگر مقیاس تصویر ۵۴ کیلومتر بر هر پیکسل است.

فضاپیمای کاسینی در حال حاضر آخرین ماه‌های ماموریتش را سپری می‌کند و از چند هفته پیش آخرین مرحله ماموریتش به نام «پایان باشکوه» را شروع کرده است. اطلاعات بیشتر در رابطه با پایان باشکوه در این جا قابل مطالعه است.

از فروشگاه آسمان شب دیدن کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.