فینالی هیجان‌انگیز برای کسب بودجه از ناسا

نمونه‌برداری از یک دنباله‌دار یا پرواز بر فراز تیتان؟

NASA
351

پس از هشت ماه بررسیِ طرح‌های ارائه‌شده ناسا تصمیم خود برای اختصاص بودجه به ماموریت‌های فضایی دهه‌ی آینده را اعلام کرد.

از میان طرح‌های ارسالی دو طرح به مرحله‌ی نهایی رسیدند تا با اختصاص بودجه به آن‌ها دانشمندان طراحی‌ دقیق‌تر آن‌ها را آغاز کنند: ماموریتی برای نمونه‌برداری از یک دنباله‌دار و فضاپیمایی پهبادمانند برای کاوش تیتان، قمر زحل.

به گفته‌ی Thomas Zurbuchen، یکی از مدیران ماموریت‌های علمی ناسا، این دو طرح برای پاسخ دادن به برخی از بزرگ‌ترین سوال‌های امروزی ما در منظومه‌ی شمسی تلاش خواهند کرد.

نمونه‌برداری و کاوش اخترزیست‌شناسی دنباله‌دار (CAESAR)

ماموریت CAESAR در صورت عملی شدن نمونه‌‌هایی از دنباله‌دار ۶۷P/Choryumove-Gerasimenko را برای بررسی‌های بیشتر به زمین بازخواهد گرداند. فضاپیمای روزتا سازمان فضایی اروپا (ESA) پیش از این به ملاقات این دنباله‌دار رفته است و اطلاعاتی راجع به منشا و تاریخچه‌ی این دنباله‌دار گردآوری کرده است.

در ماموریت روزتا یک سطح‌نشین به نام فیله نیز به سمت این دنباله‌دار روانه شد که البته با موفقیت کامل همراه نبود. ماموریت روزتا سال گذشته به پایان رسید و حال باید منتظر آینده‌ی پیش روی CAESAR بود تا شاید اطلاعات بیشتری از این دنباله‌دار هیجان‌انگیز برای‌مان به ارمغان آورد.

Dragongly

طرحی گرفیکی از فضاپیمای Dragonfly که مانند یک پهباد به کاوش قمر تیتان خواهد پرداخت.
Credits: NASA

Dragonfly فضاپیمایی پهبادمانند است که به کاوش شرایط حیات و ترکیبات شیمیایی چند منطقه در تیتان، قمر زحل، خواهد پرداخت و در میان آن‌ها در جست‌وجوی منطقه‌ای مناسب برای فرود فضاپیماهای بعدی خواهد بود. تیتان یکی از دنیاهای اقیانوسی منظومه‌ی شمسی است که این روزها توجه بسیاری از دانشمندان را به خود جلب کرده‌اند. ناسا در حال حاضر مشغول طراحی ماموریت دیگری به مقصد اروپا، یکی از قمرهای سیاره‌ی مشتری و یکی دیگر از دنیاهای اقیانوسی منظومه‌ی شمسی، نیز است.

رقابت سخت

طراحان CAESAR و Dragonfly تا اواخر سال ۲۰۱۸ از ناسا بودجه دریافت خواهند کرد تا با توسعه‌ی طرح‌های خود اطلاعات دقیق‌تری را به ناسا ارائه دهند. در نهایت در بهار سال ۲۰۱۹ ناسا یکی از این دو طرح را انتخاب خواهد کرد تا مراحل بعدی طراحی و ساخت آن انجام شود.

در نهایت طرح انتخاب‌شده چهارمین ماموریت از برنامه‌ی مرزهای جدید ناسا خواهد بود. پیش از این فضاپیماهای افق‌های نو، OSIRIS-REx و جونو از بودجه‌ی این برنامه‌ی ناسا استفاده کرده‌اند.

در میان برنامه‌های ارسالیْ طراحان دو ماموریت نیز بودجه‌ای برای توسعه‌ی تکنولوژی دریافت خواهند کرد تا بتوانند خود را برای رقابت‌های پیش رو برای گزینش ماموریت‌ها آماده کنند.

ماموریت زیست‌پذیری و نشانه‌های حیات انسلادوس (ELSAH) یکی از این دو طرح است. ناسا بودجه‌ای برای طراحان این ماموریت در نظر گرفته است تا با تکنیک‌هایی به‌صرفه طرح‌شان را توسعه دهند. انسلادوس یکی دیگر از دنیاهای اقیانوسی در منظومه‌ی شمسی و محلی بسیار جذاب برای جست‌وجوی نشانه‌های حیات است.

ماموریت دیگری که بودجه‌ی توسعه‌ی تکنولوژی را دریافت خواهد کرد VICI است. هدف اصلی این ماموریت کاوش ترکیبات و شرایط زمین‌شناختی سیاره‌ی زهره است.

باید منتظر ماند و دید پس از سه ماموریت موفق برنامه‌ی مرزهای جدید ناسا کدام طرح موفق به کسب بودجه از ناسا خواهد شد تا بخشی از سوالات بشر از منظومه‌ی شمسی را پاسخ دهد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.