مشتری، آن‌گونه که قبلاً هیچ‌گاه ندیده بودیم

نمایی از قطب شمال مشتری. Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS
979
نمایی از قطب شمال مشتری. Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS
نمایی از قطب شمال مشتری.
Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

تصویر فضاپیمای جونو از مشتری

فضاپیمای جونو هفتۀ گذشته نخستین گذر نزدیکش را از کنار مشتری با موفقیت به انجام رساند و پس از چند روز انتظار بالاخره برخی از داده‌های این ملاقات نزدیک منتشر شد. از جملۀ آن‌ها تصویری است از قطب شمال مشتری؛ مکانی که قبلاً هیچ‌گاه ندیده بودیم.

جونو ۶ شهریور از فاصلۀ ۴۲۰۰ کیلومتری ابرهای جو مشتری گذر کرد و با همۀ ابزارهای علمی‌اش به بررسی مشتری پرداخت. دانلود ۶ مگابایت از داده‌های جمع‌آوری‌شده در این گذر ۶ ساعته یک روز و نیم طول کشید! بخشی از این داده‌ها به تازگی منتشر شده اما هنوز کار تحلیل و بررسی داده‌های این گذر به پایان نرسیده است.

برای نخستین‌بار در طی این گذر جونو به قطب شمال مشتری نگاه کرد. Scott Bolton، یکی از دانشمندان ارشد پروژه، می‌گوید «قطب شمال مشتری به هیچ‌ چیزی که قبلاً دیده‌ایم یا تصورش را کرده‌ایم شبیه نیست. رنگ این نواحی سیارۀ مشتری بیشتر به آبی متمایل است و طوفان‌های زیادی نیز در آن دیده می‌شود.جالب است که برخلاف دیگر مناطق مشتری هیچ نشانی از کمربندهای آشنای جو این سیاره نیست.»

در کنار دوربین JunoCam دیگر ابزارهای علمی فضاپیمای جونو هم در طول این گذر به بررسی مشتری پرداختند. یکی از این ابزارها که JIRAM نام دارد نخستین تصاویر نمای نزدیک از مشتری در طول موج فروسرخ را برای‌مان به ارمغان آورد. در تصاویر این ابزار شفق‌های قطب جنوب مشتری نیز به ثبت رسیده‌اند.

در این تصویر فروسرخ از قطب جنوب مشتری درخشش شفق‌های قطبی به‌وضوح مشخص است. نمایی که ثبت آن از روی زمین امکان‌پذیر نیست.
در این تصویر فروسرخ از قطب جنوب مشتری درخشش شفق‌های قطبی به‌وضوح مشخص است. نمایی که ثبت آن از روی زمین امکان‌پذیر نیست.

هنوز ۳۵ گذر نزدیک دیگر برای فضاپیمای جونو باقی مانده و قطعاً باید منتظر شگفتی‌های دیگری از این سیاره باشیم.

 

منبع: NASA

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.