ناسا چگونه فضانوردان خود را انتخاب می‌کند؟

Credit: NASA
6,580

ناسا چگونه فضانوردان خود را انتخاب می‌کند؟

فضانوردی جزء آن شغل‌هایی است که برخی از کودکان و نوجوانان آرزوی آن را در سر می‌پرورانند. دیدن سیاره‌ی آبی و سفیدمان از فضا بی‌شک تصویری است که تا آخر عمر در ذهن می‌ماند و شاید نتوان تجربهٔ مشابهی را برایش در نظر گرفت. اما فضانوردان برای کسب این تجربه‌ی کم‌نظیر چه راهی را باید طی کنند؟

Credit: NASA

 

در بیشتر موارد ما فقط فعالیت‌های فضانوردان در فضا را می‌بینیم، اما واقعیت این است که بخش بیشتری از زمان کاری فضانوردان روی زمین گذرانده می‌شود. جایی که باید تمرینات خود را پشت سر بگذارند و از ماموریت‌های دیگر پشتیبانی کنند.

فضانوردی شغلی است که راه سختی برای رسیدن به آن باید طی شود. سال‌ها مطالعه و تجربه در زمینه‌های مختلف نیاز است تا شرایط اولیه‌ی لازم برای این شغل به دست آید. بسیاری از علاقه‌مندان بارها و بارها در آزمون‌های این شغل رد می‌شوند. نمونه‌اش Clay Anderson، فضانورد بازنشسته‌ که به گفته‌ی خودش ۱۵ بار برای ورود به این شغل اقدام کرده است!

راه‌های ورود به سازمان‌های فضایی

سازمان‌های فضایی مختلف شرایط خاصی را برای جذب علاقه‌مندان به فضانوردی در نظر دارند که در برخی موارد کلی مشترک هستند. در این مقاله فرآیند گزینش فضانوردان ناسا را مرور می‌کنیم.

اولین قدم برای ورود به عرصه‌ی فضانوردی کسب تجربیات و دانش مرتبط در مدرسه و دانشگاه است. متقاضیان فضانورد شدن را به‌طور کلی می‌توان به دو گروه نظامی‌ها و غیرنظامی‌ها تقسیم کرد. در ناسا امکان استخدام علاقه‌مندان هر دو گروه وجود دارد.

این سازمان فضایی برای استخدام متقاضیان شرط داشتن مدرک حداقل لیسانس را در نظر گرفته است. این مدرک باید در رشته‌های مهندسی، علوم زیستی، ‌علوم فیزیکی و یا ریاضیات باشد.

Credit: NASA/ESA

علاوه بر دانش و تجربه برای فضانورد شدن به پول هم نیاز است! دولت آمریکا برای افراد علاقه‌مند و مستعد که این شرایط را ندارند کمک‌هزینه‌هایی را در نظر می‌گیرد تا بتوانند با این کمک و کار بسیار سخت راه فضانورد شدن را در پیش بگیرند.

شرط دیگر ناسا برای پذیرفتن علاقه‌مندان داشتن حداقل سه سال تجربه‌ی حرفه‌ای و مرتبط است. علاوه بر این افراد نظامی می‌توانند با داشتن حداقل هزار ساعت پرواز در هواپیمای جت برای فضانورد شدن اقدام کنند. برای کسانی که راه دانشگاهی را انتخاب کرده‌اند مدرک فوق لیسانس معادل یک سال فعالیت تجربی و مدرک دکترا معادل سه سال فعالیت تجربی محسوب می‌شود.

در این میان معلمان از امتیاز ویژه‌ای برخوردارند و تنها با داشتن مدرک لیسانس فنی و سابقه‌ی تدریس می‌توانند شانس خود را برای فضانورد شدن امتحان کنند.

شرایط فیزیکی فضانوردان

شرایط فیزیکی علاقه‌مندان نیز شرط مهمی است. دید فضانوردان باید عالی و بدون نقص (۲۰ از ۲۰) باشد. البته برای رسیدن به این مهم مانعی برای استفاده از لنزهای تصحیح‌کننده نیست. فشار خون افراد نیز نباید بیشتر از ۱۴۰/۹۰ باشد. بازه‌ی ۱۵۷ تا ۱۹۰ سانتی‌متری نیز برای قد فضانوردان در نظر گرفته شده است.

شرایط بدنی و سلامت افراد از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که بازگرداندن اضطراری افراد به زمین در صورت بروز مشکلات جسمی در فضا بسیار هزینه‌بر خواهد بود. از آن سو مصاحبه‌هایی نیز با متقاضیان صورت می‌گیرد تا شرایط روانی آن‌ها بررسی شود. توانایی انجام کارهای گروهی و علاقه به آموختن از ویژگی‌های شخصیتی مد نظر ناسا است.

تمرین‌های طاقت‌فرسا

با گذراندن این مراحل هنوز راه زیادی تا تبدیل شدن به یک فضانورد باقی مانده است. پس از آن متقاضیان باید دو سال آموزش‌های مقدماتی را پشت سر بگذارند تا به عنوان یک کاندیدای فضانوردی شناخته شوند. پس از این مرحله کلاس‌هایی برای آموختن بیشتر راجع به ایستگاه فضایی بین‌المللی و پروازهای فضایی را باید گذراند. غواصی، انجام تمرینات بقاء در آب ارتش، تست‌های شنای استقامتی، قرارگیری در شرایط فشار کم و زیاد، گذراندن پرواز در شرایط بی‌وزنی و در نهایت تمرین زبان روسی از دیگر مراحلی است که باید آن‌ها را با موفقیت به پایان رساند.

برای رسیدن به این حس رهایی و دیدن سیاره‌مان از فضا راه طولانی و سختی را باید پشت سر گذاشت.

حتی پس از گذراندن این آزمون‌های سخت فضانوردان بسیاری تا سال‌ها فرصتی برای پرواز پیدا نمی‌کنند. این فضانوردان به عنوان نیروهای پشتیبان فعالیت می‌کنند و کماکان تمرینات خود را ادامه می‌دهند تا آمادگی و مهارت بیشتری برای زمان پرواز کسب کنند. همچنین تمام فضانوردان برای حفظ مهارت پرواز خود تعداد ساعت‌های مشخصی را در ماه به پرواز با هواپیما اختصاص می‌دهند.

در صورت انتخاب یک فضانورد برای حضور در یک ماموریت فضایی هنوز چند سال دیگری نیز باید صرف کسب تجربه و آموختن شود. خواندن متن‌ها و شرکت در کلاس‌های آموزشی و حضور در شرایط شبیه‌سازی‌شده از فعالیت‌های مهم فضانوردان انتخاب‌شده در این چند سال است.

پس از گذراندن این راه طولانی است که در نهایت فضانورد در سفینه قرار می‌گیرد تا رهسپار مدار زمین شود. شاید در لحظات شنیدن شمارش معکوس تا زمان پرتاب فضاپیما تمام این راه طولانی در ذهن فضانورد مرور شود. راهی سخت اما آن‌قدر جذاب که بسیاری سختی‌هایش را به جان می‌خرند.

منبع: Space

1 نظر
  1. Saba می گوید

    Suddenly I remembered the crew of challenger spase shuttle.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.