فضانوردان رکوردشکن (بخش اول)

NASA
917

یوری گاگارین، فضانورد روس، حدود ۵۷ سال پیش به عنوان اولین انسان به فضا سفر کرد. نام او تا ابد در تاریخ جاودان خواهد بود، اما فضانوردان در طی سال‌های بعد رکوردهای مختلف دیگری را نیز در عرصه‌ی فضانوردی به جا گذاشتند.

Credits: NASA

در این مقاله مروری می‌کنیم بر فضانوردان رکوردشکن از آغاز عصر فضا تا کنون.

اولین فضانوردان

روس‌ها افتخار ارسال اولین فضانورد را به دست آوردند، اما تنها چند هفته بعد و در سال ۱۹۶۱ آلن شپرد، اولین فضانورد آمریکایی، به فضا رفت.

یوری گاگارین، فضانورد روس و اولین انسانی که به فضا رفت.
Credits: Arto Jousi / /Suomen valokuvataiteen museo / Alma Media / Uuden Suomen kokoelma

والنتینا ترشکوا اولین بانوی فضانورد بود که در سال ۱۹۶۳ پرواز در فضا را تجربه کرد. فضانورد زن بعدی اما سال‌ها بعد در سال ۱۹۸۲ و باز هم از روسیه عازم فضا شد.

اولین فضانوردی که از کشوری به جز آمریکا و شوروی به فضا قدم گذاشت ولادیمیر رِمِک از جمهوری چک بود که در سال ۱۹۷۸ و در ماموریت سایوز ۲۸ شوروی به فضا رفت. از آن زمان به بعد شهروندهای دیگر کشورها نیز با فضاپیماهای آمریکا و شوروی به فضا رفتند.

مسن‌ترین فضانورد

جان گِلِن با ۷۷ سال سن مسن‌ترین فضانورد تاریخ است. او در سال ۱۹۹۸ در ماموریت STS-95 و سوار بر شاتل فضایی دیسکاوری به فضا رفت. او نزدیک به ۳۷ سال پیش از این تاریخ نیز به فضا رفته بود و به عنوان اولین آمریکایی در مداری به دور زمین قرار گرفت. بنابراین او رکورد دیگری را برای طولانی‌ترین فاصله‌ی زمانی بین سفرهایش به فضا در اختیار دارد.

مسن‌ترین بانوی فضانورد پگی ویتسون از آمریکاست که در ۵۷ سالگی (بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷) به فضا رفت.

جوان‌ترین فضانورد

گرمان تیتوف یک ماه پیش از تولد ۲۶ سالگی‌اش و در سال ۱۹۶۱ به فضا رفت. او دومین فضانوردی بود که در مداری به دور زمین قرار گرفت. او همچنین اولین نفری است که خوابیدن در فضا را تجربه کرده است.

بیشترین تعداد روزهای متوالی در فضا

والِری پالیاکوف، فضانورد روس، نزدیک به ۴۳۸ روز متوالی را در سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۵ در ایستگاه فضایی میر گذراند. در بین فضانوردان آمریکایی اسکات کلی، با ۳۴۰ روز اقامت متوالی در ایستگاه فضایی بین‌الملی، این رکورد را در اختیار دارد.

در میان زنان نیز پگی ویتسون با ۲۸۹ روز حضور متوالی در ایستگاه فضایی بین‌المللی رکورددار است.

کوتاه‌ترین ماموریت فضایی

پرواز زیرمداری آلن شپرد، اولین فضانورد آمریکایی، تنها پانزده دقیقه طول کشید! او تا ارتفاع ۱۸۵ کیلومتری سطح زمین پرواز کرد و سپس در اقیانوس آطلس فرود آمد. او بعدها و در سال ۱۹۷۱ سفر طولانی‌تر و بسیار جذاب‌تری را تجربه کرد و در ماموریت آپولو ۱۴ به ماه رفت. او در این ماموریت ۴۷ سال سن داشت و رکورد دیگری را با عنوان مسن‌ترین فردی که در سطح کره‌ای غیر از زمین قدم برداشته برای خودش ثبت کرد.

دورترین فاصله از زمین

رکورد قرارگیری در دورترین فاصله از زمین بیش از چهار دهه است که جابه‌جا نشده. در سال ۱۹۷۰ فضانوردان ماموریت آپولو ۱۳ به آن سوی ماه رفتند و از فاصله‌ی بیش از چهارصد هزار کیلومتری زمین گذر کردند. فاصله‌ای بسیار ناچیز در مقابل فواصل نجومی که البته هنوز برای خود رکوردی محسوب می‌شود!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.