فضانوردان رکوردشکن (بخش پایانی)

NASA
706

یوری گاگارین، فضانورد روس، حدود ۵۷ سال پیش به عنوان اولین انسان به فضا سفر کرد. نام او تا ابد در تاریخ جاودان خواهد بود، اما فضانوردان در طی سال‌های بعد رکوردهای مختلف دیگری را نیز در عرصه‌ی فضانوردی به جا گذاشتند.

Credits: NASA

در این مقاله مروری می‌کنیم بر فضانوردان رکوردشکن، از آغاز عصر فضا تا کنون.

پیشنهاد می‌کنیم بخش اول و دوم این مقاله را نیز مطالعه کنید.

بیشترین تعداد راهپیمایی فضایی

آناتولی سولوویف، فضانورد روس، با ۱۶ راهپیمایی فضایی در طول پنج ماموریت در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی در این زمینه رکورددار است. او در طول این راهپیمایی‌های فضایی بیش از ۸۲ ساعت را خارج از فضاپیما گذراند.

رکورد آمریکایی‌ها نیز با ده راهپیمایی فضایی در دست مایکل لوپز الگریا است. او نزدیک به ۶۸ ساعت تجربه‌ی راهپیمایی فضایی دارد. پگی ویتسون، بانوی فضانورد آمریکایی که رکوردهای فراوانی را از خود به جا گذاشته، با انجام ده راهپیمایی فضایی و حضور در خارج از فضاپیما یا ایستگاه فضایی به مدت بیش از ۶۰ ساعت رکورددار این زمینه در بین بانوان فضانورد است.

طولانی‌ترین راهپیمایی فضایی

در سال ۲۰۰۱ دو فضانورد ناسا به نام‌های جیم وُس و سوزان هِلمْس نزدیک به ۹ ساعت را خارج از ایستگاه فضایی گذراندند و تعمیرات و آماده‌سازی‌هایی در ایستگاه فضایی انجام دادند. این طولانی‌ترین راهپیمایی فضایی در طول تاریخ است.

بیشترین تعداد افراد حاضر در فضا

در سال ۲۰۰۹ و با اضافه شدن هفت فضانورد شاتل ایندیور به ایستگاه فضایی، در مجموع سیزده نفر در ایستگاه حضور داشتند و پرجمعیت‌ترین مهمانی فضایی را برگزار کردند!

بیشترین تعداد فضانوردان زن در یک زمان

در سال ۲۰۱۰ چهار بانوی فضانورد به‌طور هم‌زمان در ایستگاه فضایی بین‌المللی حضور داشتند.

گران‌ترین فضاپیما

ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی با همکاری چندین کشور در سال ۱۹۹۸ آغاز شد و در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید. ایستگاه فضایی بین‌المللی با اندازه‌ای معادل یک زمین فوتبال از سال ۲۰۰۰ تا کنون خانه‌ای برای فضانوردان بوده است. قیمت این سازه‌ی عظیم فضایی صد میلیارد دلار تخمین زده شده است. قیمتی که با افزایش ماژول‌های مختلف و زمان صرف‌شده برای اداره کردن آن به مرور بیشتر نیز خواهد شد.

ایستگاه فضایی بین‌المللی همچنین بزرگ‌ترین دست‌ساخته‌ی بشر در فضاست. با برنامه‌ریزی و زمان‌سنجی مناسب می‌توانید ایستگاه فضایی را با چشمان غیرمسلح در آسمان ببینید. اطلاعات بیشتر در رابطه با رصد ایستگاه فضایی بین‌المللی را می‌توانید در این جا مطالعه کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.