فضانوردان رکوردشکن (بخش دوم)

بروس مک‌کندلس سوار بر واحد مانور سرنشین‌دار (MMU). Credit: NASA
1,222

یوری گاگارین، فضانورد روس، حدود ۵۷ سال پیش به عنوان اولین انسان به فضا سفر کرد. نام او تا ابد در تاریخ جاودان خواهد بود، اما فضانوردان در طی سال‌های بعد رکوردهای مختلف دیگری را نیز در عرصه‌ی فضانوردی به جا گذاشتند.

در این مقاله مروری می‌کنیم بر فضانوردان رکوردشکن، از آغاز عصر فضا تا کنون.

بخش اول این مقاله را می‌توانید در این جا بخوانید.

بیشترین زمان مجموع حضور در فضا

گنادی پادالکا، فضانورد روس، در طول پنج ماموریت جداگانه در مجموع ۸۷۸ روز، چیزی در حدود دو سال پنج ماه، را در فضا سپری کرد.

در بین بانوان فضانورد پگی ویتسون با ۶۶۵ روز حضور در فضا رکورددار است. او در بین تمام فضانوردان آمریکایی نیز در این زمینه رکورددار است.

طولانی‌ترین زمان اقامت متوالی بشر در فضا

ایستگاه فضایی بین‌المللی، پروژه‌ای صد میلیارد دلاری که نتیجه‌ی یک همکاری بین‌المللی است، از سال ۲۰۰۰ تا کنون در مدار زمین قرار دارد. از آن زمان تا الان و با حضور افراد مختلف ایستگاه فضایی بدون وقفه میزبان فضانوردان بوده است.

بیشترین زمان حضور در ماه

در سال ۱۹۷۲ هریسون اشمیت و یوجین سرنان در ماموریت آپولو ۱۷ حدود ۷۵ ساعت را در سطح ماه گذراندند. آن‌ها حدود ۲۲ ساعت نیز در سطح ماه گشت‌وگذار کردند. این طولانی‌ترین حضور بشر در ماه و البته آخرین حضور بشر در کره‌ای غیر از زمین بود.

اولین حضور انسان در ماه با حضور نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در سال ۱۹۶۹ اتفاق افتاد. این دو فضانورد تنها دو ساعت و نیم توانستند در ماه قدم بزنند.

سریع‌ترین سفر فضایی سرنشین‌دار

سرنشینان ماموریت آپولو ۱۰ در زمان بازگشت به زمین با سرعت نزدیک به چهل هزار کیلومتر بر ثانیه نسبت به زمین حرکت کردند و رکوردی در این زمینه به جا گذاشتند.

ماموریت آپولو ۱۰ آخرین تمرین و آزمایش ناسا برای فرود بر ماه بود و در ماموریت بعدی نیل آرمسترانگ و باز آلدرین بر سطح ماه قدم گذاشتند.

بیشترین تعداد سفر فضایی

این رکورد را دو فضانورد ناسا به نان فرانکلین چانگ دیاز و جری راس در اختیار دارند. هر کدام از آن‌ها هفت بار و سوار بر شاتل‌های فضایی به فضا رفتند.

اولین راهپیمایی فضایی

اولین راهپیمایی فضایی را الکسی لئونوف به مدت دوازده دقیقه در سال ۱۹۶۵ میلادی انجام داد. اد وایت نیز اولین فضانورد آمریکایی بود که چند ماه بعد موفق به انجام این کار شد. اولین راهپیمایی فضایی یک زن فضانورد اما بیست سال بعد انجام شد. اسوتلانا ساویتسکایا، بانوی فضانورد روس، در سال ۱۹۸۴ از ایستگاه فضایی سالیوت ۷ خارج شد و به عنوان اولین بانوی فضانورد ماموریت راهپیمایی فضایی را انجام داد. چند ماه بعد نیز کاترین سولیوان به عنوان اولین بانوی آمریکایی یک راهپیمایی فضایی را خارج از شاتل چلنجر به انجام رساند.

اولین راهپیمایی فضایی آزادانه (بدون اتصال به کابل‌های ایمنی) را بروس مک‌کندلس با استفاده از واحد مانور سرنشین‌دار در سال ۱۹۸۴ انجام داد. تعداد چنین ماموریت‌هایی در طول تاریخ انگشت‌شمار است.

بروس مک‌کندلس سوار بر واحد مانور سرنشین‌دار (MMU). Credit: NASA

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.