سرگذشت فضانوردان آپولو (بخش اول)

سه فضانورد ماموریت آپولو ۱۱ درمراسمی در سال ۲۰۰۹. از چپ به راست: مایکل کولینز، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین. Credit: NASA/Bill Ingalls
437

در هفت ماموریت آپولو ناسا به مقصد ماه دوازده فضانورد بر سطح ماه قدم گذاشتند و شش نفر دیگر نیز از مدار ماه نظاره‌گر تنها قمر سیاره‌ی زمین بودند. هر چند که در ماموریت آپولو ۱۳ فضانوردان به دلیل مشکلات جدی ایجاد‌شده، در میانه‌ی راه مجبور به بازگشت به زمین شدند و در این ماموریت فرود بر سطح ماه انجام نشد. در این مقاله سرگذشت و جایگاه کنونی فضانوردان آپولو را مرور می‌کنیم.

آپولو ۱۱

فضانوردان آپولو ۱۱ درمراسمی در سال ۲۰۰۹. از چپ: مایکل کولینز، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین.
Credit: NASA/Bill Ingalls

نیل آرمسترانگ، فرمانده‌ی ماموریت آپولو ۱۱، اولین انسانی بود که قدم بر سطح کره‌ای جز زمین نهاد. او یک خلبان بود که پیش از تاسیس ناسا در کمیته‌ی مشورتی ملی هوانوردی مشغول به کار بود. او در سال ۱۹۶۲ به ناسا پیوست و در سال ۱۹۶۶ فرماندهی ماموریت جمینی ۸ را بر عهده گرفت. در این ماموریت برای اولین بار اتصال دو فضاپیما در مدار با موفقیت انجام شد. آرمسترانگ در سال ۱۹۷۱ ناسا را ترک کرد و به تدریس مهندسی هوانوردی و ریاست یک شرکت سیستم‌های الکتریکی مشغول شد. این مرد بزرگ که همه او را با جمله‌ی معروفش در زمان قدم گذاشتن بر سطح ماه (این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است) می‌شناسند در سال ۲۰۱۲ و بر اثر عوارض جراحی در ۸۲ سالگی از دنیا رفت.

باز آلدرین که کمی بعد از نیل آرمسترانگ قدم بر سطح ماه گذاشت پیش از استخدام در ناسا در سال ۱۹۶۳ خلبان نیروی هوایی ایالات متحده بود. اولین سفر فضایی آلدرین در سال ۱۹۶۶ و در ماموریت جمینی ۱۲ انجام شد. این ماموریت آزمایشی برای تمرین روش‌های راهپیمایی فضایی بود. او پس از ماموریت آپولو و در سال ۱۹۷۱ از ناسا کناره‌گیری کرد و پس از آن به انتشار چند کتاب، انجام سخنرانی در نقاط مختلف دنیا و ترویج علوم فضایی پرداخت. آلدرین اکنون مدیر شرکت استارکرفت اینترپرایز (Starcraft Enterprise) است که آن را به قصد ترویج دیدگاه‌هایش درباره‌ی آینده‌ی کاوش‌های فضایی راه‌اندازی کرده است. او جزء شناخته‌شده‌ترین فضانوردان در قید حیات است.

مایکل کالینر سومین فضانورد حاضر در ماموریت آپولو ۱۱ بود که در زمان گشت‌وگذار آرمسترانگ و آلدرین در ماه در مدارگرد باقی ماند. آپولو ۱۱ دومین سفر فضایی کالینز پس از ماموریت جمینی ۱۰ در سال ۱۹۶۶ بود. کالینز پیش از پیوستن به ناسا در نیروی هوایی آمریکا مشغول به کار بود و رکورد پنج‌هزار ساعت پرواز را برای خود ثبت کرد. او پس از خروج از ناسا مدیر موزه‌ی هوا و فضای ملی اسمیتسونین شد. او سپس به شرکت هوانوردی LTV پیوست و پس از آن شرکت مشاوره‌ای خود را تاسیس کرد. او تا کنون چندین کتاب نیز نوشته است.

آپولو ۱۲

در دومین ماموریت فرود انسان بر ماه چارلز پیت کُنراد فرماندهی ماموریت را بر عهده داشت. او سومین انسانی بود که قدم بر سطح ماه گذاشت و بیش از یک روز به کاوش سطح ماه پرداخت. آپولو ۱۲ سومین سفر فضایی او بود و پیش از این در ماموریت‌های جمینی ۵ و جمینی ۱۱ به فضا رفته بود. کنراد در سال ۱۹۶۲ به ناسا پیوست و پیش از آن خلبان بود. او پس از فرماندهی ماموریت Skylab 2 در سال ۱۹۷۳ بازنشسته شد. او پس از تجارب نظامی و حضور در ناسا در شرکت ارتباطات و تلویزیون آمریکا مشغول به کار شد و در نهایت در سال ۱۹۹۹ بر اثر تصادف با موتورسیکلت از دنیا رفت.

آلن بین دیگر فضانورد آپولو ۱۲ بود که در کنار چارلز کنراد در این ماموریت بر سطح ماه قدم گذاشت. او کاپیتان نیروی دریایی ایالات متحده بود و در سال ۱۹۶۳ به ناسا پیوست.  او پس از ماموریت آپولو ۱۲ در ماموریت Skylab3 نیز حضور داشت و در سال ۱۹۸۱ بازنشسته شد. او پس از آن به نقاشی روی آورد و سعی داشت تجارب فضایی‌اش را در قالب هنر نقاشی به مردم عرضه کند. بسیاری از آثار او در سال ۲۰۰۹ و در چهلمین سالگرد اولین فرود انسان بر سطح ماه در موزه‌ی هوا و فضای ملی اسمیتسونین به نمایش گذاشته شد. او چندی پیش و در ماه مه سال ۲۰۱۸ در ۸۶ سالگی درگذشت.

ریچارد گوردُن دیگر فضانورد آپولو ۱۲ بود که در زمان حضور دو فضانورد دیگر در سطح ماه در مدار ماه ماند. او از مدار ماه از مکان‌های مناسب برای فرودهای بعدی عکاسی کرد. او نیز همانند آلن بین کاپیتان نیروی دریایی ایالات متحده بود تا این که در سال ۱۹۶۳ به عنوان فضانورد در ناسا مشغول به کار شد. او خلبان ماموریت جمینی ۱۱ بود و در سال ۱۹۶۶ به فضا رفت. او در سال ۱۹۷۲ از ناسا و نیروی دریایی بازنشسته شد و پس از آن فعالیت‌های مختلفی را در شرکت‌های گوناگون (در زمینه‌ی مهندسی و علوم فضایی) انجام داد. ریچارد گوردون در سال ۲۰۱۷ و در ۸۸ سالگی درگذشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.