طوفان گرد و غبار در فضا

تصویر فضاپیمای روزتا از غبار اطراف یک دنباله‌دار

تصویر فضپیمای روزتا که با نوردهی طولانی حرکت ذرات غبار پیرامون دنباله‌دار 67P را ثبت کرده است. Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
473

تصویر زیر شاید بیشتر شبیه به مجموعه‌ای از خطوط و نقاط نامنظم باشد، اما چیزی که می‌بینید حرکت صدها ذره‌ی غبار در اطراف دنباله‌دار ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko است.

تصویر فضپیمای روزتا که با نوردهی طولانی حرکت ذرات غبار پیرامون دنباله‌دار ۶۷P را ثبت کرده است.
Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

فضاپیمای روزتا این تصویر را با نوردهی ۱۴۶ ثانیه‌ای از غبار اطراف این دنباله‌دار گرفته است.

روزتا در سال ۲۰۱۴ در مدار دنباله‌دار ۶۷P قرار گرفت و تا دو سال بعد مشغول مطالعه‌ی آن بود. تصویر بالا در اوایل سال ۲۰۱۶ و پنج ماه پس از گذر این دنباله‌دار از نزدیک‌ترین فاصله‌اش از خورشید گرفته شده است. در زمان رسیدن دنباله‌دار ۶۷P به نزدیک‌ترین فاصله‌اش از خورشید و بر اثر گرمای خورشید غبار بسیار بیشتری پیرامون دنباله‌دار را فرامی‌گیرد و روزتا در این زمان دورتر از دنباله‌دار جای گرفته بود. چرا که روزتا برای جهت‌یابی تعیین جهتش نسبت به زمین و خورشید و از موقعیت ستاره‌ها استفاده می‌کرد و حضور در چنین محیط آشفته‌ای که ذرات غبار جای ستارگان را در تصویر می‌گیرند منجر به وجود مشکل در جهت‌یابی می‌شد.

سازمان فضایی اروپا (ESA) فضاپیمای روزتا را در سال ۲۰۰۴ به فضا پرتاب کرد و روزتا پس از ده سال سفر در فضای میان‌سیاره‌ی در تابستان سال ۲۰۱۴ به مقصد رسید. روزتا اولین فضاپیمایی بود که در مداری به دور یک دنباله‌دار قرار گرفت، اما بلندپروازی اروپایی‌ها بیش از این بود و آن‌ها سطح‌نشینی به نام فیله را نیز همراه این فضاپیما به دنباله‌دار ۶۷P ارسال کردند. البته ماموریت فیله با موفقیت کامل همراه نبود و این سطح‌نشین نتوانست طبق پیش‌بینی‌ها بر سطح دنباله‌دار فرود بیاید. دانشمندان ماه‌ها از محل دقیق فرود فیله اطلاع نداشتند، اما کمتر از یک ماهْ پیش از پایان ماموریت روزتا این فضاپیما سطح‌نشین فیله را در سطح دنباله‌دار پیدا کرد و موفق به تصویربرداری از آن شد.

فضاپیمای روزتا در سال ۲۰۱۶ برخوردی برنامه‌ریزی‌شده، آرام و کنترل‌شده با همسفر کیهانی‌اش داشت و با دنباله‌دار ۶۷P برخورد کرد و به ماموریتش پایان داد.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی پایان ماموریت روزتا و اکتشافات آن را می‌توانید در این جا مطالعه کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.