طوفانی از پرتوهای خورشیدی

1,182

لکهٔ خورشیدی غول‌پیکر AR2673 نوزدهم شهریور شرارهٔ قدرتمندی را در لبهٔ خورشید پدید آورد. این انفجار باعث فوران ماده از تاج خورشید یا CME شد و جریانی از پروتون‌های پرانرژی را به سمت زمین روانه کرد.

فضاپیمای سوهو با ثبت مجموعه تصویر بالا این رویداد را به ثبت رسانده است.

برخورد پروتون‌های پرانرژی خورشید به دوربین فضاپیمای سوهو باعث پدید آمدن خطوط و نقاط روشن در این ویدئو شده است. جریان پروتون‌ها به سمت زمین حتی دو روز پس از ایجاد شرارهٔ خورشیدی ادامه داشت و طوفانی از پروتوهای خورشیدی نسبتا قوی را در زمین به وجود آورد.

همان‌طور که در ویدئو مشخص است شراره‌ای که از لکهٔ AR2673 زبانه کشید در لبهٔ سمت راست خورشید جای گرفته بود. در نگاه اول شاید این‌طور به نظر برسد که با توجه به محل ایجاد شرارهٔ خورشیدی اثر چندانی از آن به زمین نمی‌رسد. اما جالب این جاست که لبهٔ غربی خورشید از نظر مغناطیسی به زمین متصل است. در واقع میدان‌های مغناطیسی پرتوهایی را که از این سمت خورشید پدید می‌آیند در مسیری مارپیچی به سمت زمین هدایت می‌کنند.

نکتهٔ مهم دیگر در این رویداد رسیدن پرتوهای خورشیدی به سطح زمین بود. معمولا میدان مغناطیسی زمین اجازهٔ رسیدن پرتوهای خورشیدی را به سطح زمین نمی‌دهد. اما نوزده شهریور ایستگاه‌های سنجش در قطب جنوب، قطب شمال و چند منطقهٔ دیگر در عرض‌های جغرافیایی بالا موجی از ذرات خورشیدی را در سطح زمین آشکار کردند.

دانشمندان از سال ۱۹۴۲ به سنجش پرتوهای خورشید در سطح زمین مشغول‌اند. از آن سال تا کنون ۷۳ بار شاهد رسیدن پرتوهای خورشید به سطح زمین (GLE) بوده‌ایم که قوی‌ترین‌شان در سال ۱۹۵۶ اتفاق افتاده است. رویداد نوزدهم شهریور نسبت به موارد قبلی شدت کمتری داشت اما نشان داد که در دورهٔ کمینهٔ فعالیت‌های خورشید هم باید به صورت مداوم و با دقت خورشید را زیر نظر داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.