سرگذشت فضانوردان آپولو (بخش سوم)

Credit: NASA
246

در هفت ماموریت آپولو ناسا به مقصد ماه دوازده فضانورد بر سطح ماه قدم گذاشتند و شش نفر دیگر نیز از مدار ماه نظاره‌گر تنها قمر سیاره‌ی زمین بودند. هر چند که در ماموریت آپولو ۱۳ فضانوردان به دلیل مشکلات جدی در میانه‌ی راه مجبور به بازگشت به زمین شدند و در این ماموریت فرود بر سطح ماه انجام نشد. در این مقاله سرگذشت و جایگاه کنونی فضانوردان آپولو را مرور می‌کنیم.

بخش اول مقاله.

بخش دوم مقاله.

آپولو ۱۶

جان یانگ فرماده‌ی ششمین سفر انسان به ماه بود. او و چارلی دوک در این ماموریت که در سال ۱۹۷۲ انجام شد سطح ماه را کاوش و بیش از نود کیلوگرم از سنگ‌های ماه را برای تحقیقات بیشتر جمع‌آوری کردند. این دو فضانورد با استفاده از یک ماه‌نورد نزدیک به بیست‌وپنج کیلومتر در سطح ماه رانندگی کردند.

یانگ در سال ۱۹۶۲ به ناسا پیوست و در شش ماموریت فضایی شرکت کرد. او در اولین ماموریت سرنشین‌دار جمینی حضور داشت و در سال ۱۹۶۵ در ماموریت جمینی ۳ به فضا رفت. پس از آن نیز در سال ۱۹۶۶ در ماموریت جمینی ۱۰ شرکت کرد. پیش از اولین فرود انسان بر سطح ماه یانگ در ماموریت آپولو ۱۰ نیز حضور داشت و در سال ۱۹۶۹ در مدار ماه قرار گرفت. جان یانگ پس از ماموریت‌های آپولو در اولین پرواز شاتل فضایی نیز حضور داشت و در سال ۱۹۸۱ برای بار پنجم به فضا رفت. او در سال ۱۹۸۳ نیز یک بار دیگر با شاتل فضایی به فضا سفر کرد. جان یانگ در مجموع ۸۳۵ ساعت را در فضا گذراند و تا سال ۲۰۰۴ در ناسا مشغول به کار بود. این فضانورد در اوایل سال ۲۰۱۸ درگذشت.

چارلز دوک یکی دیگر از فضانوردان آپولو ۱۶ بود. او در نیروی هوایی ایالات متحده کار می‌کرد و در سال ۱۹۶۶ به ناسا پیوست. آپولو ۱۶ تنها سفر او به فضا بود و در نهایت دوک در سال ۱۹۷۵ از ناسا بازنشسته شد. در ماموریت آپولو ۱۶ او به همراه یانگ یک آشکارساز پرتوهای کیهانی و یک دوربین فرابنفش را در سطح ماه نصب کرد. چارلز دوک پس از فعالیتش در ناسا مشغول کار در شرکت‌های تجاری شد.

کن متینگلی دیگر فضانورد ماموریت آپولو ۱۶ بود که در سال ۱۹۶۶ وارد ناسا شد. او قرار بود اولین سفر فضایی خود را در ماموریت آپولو ۱۳ تجربه کند اما تنها سه روز پیش از پرتاب فضاپیما به دلیل ابتلا به بیماری از لیست فضانوردان خط خورد. او در ماموریت آپولو ۱۶ در مدار ماه باقی ماند و به عکاسی و نقشه‌برداری از سطح ماه پرداخت. کن متینگلی دو سفر نیز با شاتل‌های فضایی داشت و در نهایت در سال ۱۹۸۵ از ناسا بازنشسته شد.

آپولو ۱۷

سه فضانورد ماموریت آپولو ۱۷. پس از این سه نفر و تا کنون دیگر هیچ انسانی به ماه سفر نکرده است. Credit: NASA

یوجین سرنان فرمانده‌ی ماموریت آپولو ۱۷، آخرین سفر سرنشین‌دار به ماه، بود. او پیش از آپولو ۱۷ دو سفر فضایی را تجربه کرده بود و در سال ۱۹۶۶ در ماموریت جمینی ۹ و در سال ۱۹۶۹ در ماموریت آپولو ۱۰ حضور داشت. او و هریسون اشمیت در ماموریت آپولو ۱۷ بیش از سه روز را در سطح ماه گذراندند. یوجین سرنان آخرین نفری بود که ردپایش را در سطح ماه ثبت کرد و تا کنون و پس از او بشر به ماه سفر نکرده است. او کاپیتان نیروی دریایی ایالات متحده بود و در سال ۱۹۷۵ از ناسا و ارتش بازنشسته شد. یوجین سرنان پس از پایان ماموریت آپولو شرکتی مشاوره‌ای تاسیس کرد و رییس هیئت مدیره‌ی شرکت مهندسی جانسون، که همکاری‌هایی با ناسا داشت، نیز بود. او در ابتدای سال ۲۰۱۷ درگذشت.

هریسون اشمیت یکی دیگر از فضانوردان آپولو ۱۷ بود. او زمین‌شناس بود و تنها فضانورد غیرنظامی‌ای است که بر سطح ماه قدم گذاشته است. او در آموزش زمین‌شناسی به دیگر فضانوردان آپولو نیز نقش داشت. هریسون اشمیت در سال ۱۹۶۵ به عنوان دانشمند-فضانورد وارد ناسا شد. آپولو ۱۷ تنها سفر فضایی او بود اما پس از آن نیز همکاری خود را با ناسا ادامه داد. هریسون اشمیت در سال ۱۹۷۵ در انتخابات مجلس سنای آمریکا شرکت کرد و دوره‌ای شش‌ساله را در مجلس گذراند.

رونالد اوانس دیگر فضانورد ماموریت آپولو ۱۷ بود که در زمان حضور سرنان و اشمیت در سطح ماه در مدار باقی ماند. او رکوردار بیشترین مدت زمان حضور در مدار ماه است. رونالد اوانس در سال ۱۹۶۶ به عنوان فضانورد در ناسا استخدام شد. او در سال ۱۹۷۶ از نیروی دریایی ایالات متحده بازنشسته شد اما در ناسا باقی ماند و در برنامه‌ی شاتل‌های فضایی کار خود را ادامه داد. او در سال ۱۹۷۷ از ناسا نیز کناره‌گیری کرد و در صنایع مربوط به زغال‌سنگ مشغول فعالیت شد. رونالد اوانس در سال ۱۹۹۰ و بر اثر حمله‌ی قلبی درگذشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.