کشف ستاره‌ای با فاصله‌ا‌ی بسیار کم از یک سیاهچاله

طرحی گرافیکی از سیستم دوتایی X9 به همراه تاصویر پرتو ایکس این مجموعه. Credits: X-ray: NASA/CXC/University of Alberta/A.Bahramian et al.; Illustration: NASA/CXC/M.Weiss
208

زوج ستاره-سیاهچاله

زوج‌های ستاره-سیاهچاله در آسمان کم نیستند. ستاره‌هایی که تحت تاثیر نیروی گرانش قدرتمند سیاهچاله به دور آن می‌چرخند و بخشی از موادشان به سمت سیاهچاله سرازیر می‌شود. به تازگی دانشمندان نمونه‌ی جذابی از این سیستم‌های دوتایی کشف کرده‌اند. سیستمی دوتایی که در آن یک ستاره هر نیم‌ ساعت یک بار به دور سیاهچالهٔ همدمش می‌گردد و تا به امروز نزدیک‌ترین مدار پایدار شناخته‌شده به دور یک سیاهچاله است.

طرحی گرافیکی از سیستم دوتایی X9 به همراه تصویر پرتو ایکس این مجموعه.
Credits: X-ray: NASA/CXC/University of Alberta/A.Bahramian et al.; Illustration: NASA/CXC/M.Weiss

این کشف با استفاده از داده‌های تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا، تلسکوپ NuSTAR و آرایهٔ فشردهٔ تلسکوپ‌های استرالیا (ATCA) حاصل شده است.

این سیستم دوتایی در خوشهٔ کروی ۴۷ توکان و در فاصلهٔ ۱۴۸۰۰ سال نوری از ما قرار دارد و از یک سیاهچاله و یک کوتولهٔ سفید (نوعی از ستاره‌های فشرده که با پایان زندگی ستاره‌های کم‌جرم به وجود می‌آیند) تشکیل شده است.

خوشهٔ کروی ۴۷ توکان یا NGC104 از دید تلسکوپ فضایی هابل.
Credit: NASA, ESA, and the Hubble Heritage (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration Acknowledgment: J. Mack (STScI) and G. Piotto (University of Padova, Italy)

ویژگی‌های سیستم

داده‌های جدید چاندرا از این سیستم ستاره‌ای که X9 نام دارد نشان می‌دهد درخشندگی این سیستم در طول موج ایکس به‌طور منظم و در بازه‌های ۲۸ دقیقه‌ای تغییر می‌کند. دوره‌های زمانی که احتمالا معادل زمان یک بار گردش کوتولهٔ سفید به‌ دور سیاهچاله است. در داده‌‌های چاندرا نشانه‌هایی از وجود مقدار زیادی اکسیژن نیز دیده شده که یکی از ویژگی‌های خاص کوتوله‌های سفید است.

فاصله‌ٔ کوتولهٔ سفید از سیاهچاله در این سیستم دوتایی تنها ۲/۵ برابر فاصلهٔ ماه از زمین است. آرش بهرامیان، پژوهشگر ایرانی این تحقیق، می‌گوید: « این کوتولهٔسفید آن‌قدر به سیاهچاله نزدیک است که مواد از ستاره به بیرون کشیده می‌شوند و پیش از سقوط به درون سیاهچاله در قرصی پیرامون آن قرار می‌گیرند.»

به نظر نمی‌رسد این ستاره در خطر سقوط به درون سیاهچاله یا از هم پاشیده شدن قرار داشته باشد و احتمالا در مدار خود باقی خواهد ماند. اما در هر صورت سرنوشت آن نامعلوم است.

Craig Heinke، یکی از نویسندگان این مقاله، در این رابطه می‌گوید: «سرانجام آن‌قدر ماده از کوتوله سفید از دست می‌رود که در نهایت جرمی در حدود یک سیاره باقی خواهد ماند. اگر کماکان از دست دادن جرم ادامه پیدا کند ممکن است کوتولهٔ سفید در نهایت کاملا تبخیر شود و از بین برود.»

علت این پدیده

سوال مهم در رابطه با این سیستم دوتایی این است که چگونه این کوتولهٔ سفید در چنین فاصلهٔ نزدیکی از سیاهچاله قرار گرفته است. یکی از احتمالات این است که سیاهچاله در گذشته ملاقاتی نزدیک با یک ستارهٔ غول سرخ داشته است. سپس و در مراحل پایانی زندگی این ستاره لایه‌های بیرونی آن به بیرون از سیستم دوتایی پرتاب شده‌اند. در نهایت هستهٔ باقی‌مانده از غول سرخ به کوتولهٔ سفید تبدیل شده و سیستم دوتایی ستاره-سیاهچاله کنونی را شکل داده است.

اخترشناسان گمان می‌کنند مدار کوتولهٔ سفید به دور سیاهچاله به علت تابش امواج گرانشی و از دست رفتن انرژی سیستم در یک بازهٔ زمانی طولانی به سیاهچاله نزدیک‌تر شده تا این که کوتولهٔ سفید در جایگاه کنونی‌اش و در این فاصلهٔ نزدیک از سیاهچاله آرام گرفته است.

فرکانس امواج گرانشی تابش‌شده از این سیستم دوتایی به اندازه‌ای نیست که رصدخانهٔ امواج گرانشی لایگو (LIGO) توانایی ثبت آن را داشته باشد. منابعی مانند X9 سوژه‌های مناسبی برای نسل بعدی رصدخانه‌های امواج گرانشی خواهند بود.

اخترشناسان این سیستم دوتایی را در آینده نیز مورد بررسی قرار خواهند داد تا اطلاعات بیشتری از ویژگی‌های خاص آن کسب کنند.

منبع: NASA

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.