مجله‌ای برای دوست‌داران علم و طبیعت زمین و آسمان

رونمایی از اکتشافات جدید هابل

یافته‌های جدید تلسکوپ هابل در گردهمایی انجمن نجومی آمریکا اعلام شد

NASA, ESA, and T. Brown (STScI)
538

در ۲۳۱امین گردهمایی انجمن نجومی آمریکا اخترشناسان جدیدترین یافته‌های هابل را با دانشمندان و عموم مردم در میان گذاشتند. اطلاعاتی تازه از مناطق ستاره‌زایی نزدیک تا قلب راه شیری و دوردست‌های عالم. اکتشافاتی که به لطف دقت بالای هابل، حساسیت آن و توانایی ثبت تصاویر در گستره‌ای وسیع از طول موج‌های مختلف به دست آمده‌اند.

پرواز در میان سحابی جبار؛ نمای سه‌بعدی بی‌نظیر از سحابی جبار

اخترشناسان و متخصصان تصویرسازی با ترکیب داده‌های مرئی و فروسرخ تلسکوپ‌های هابل و اسپیتزر ویدئو سه‌بعدی بسیار جذابی از سحابی جبار تهیه کردند. این گروه با استفاده از داده‌های علمی در کنار تکنینک‌های هالیوودی موفق به ساخت بهترین و دقیق‌ترین تصویرسازی از سحابی جبار شدند.

کشف تعداد زیادی کوتوله‌ی قهوه‌ای در سحابی جبار

تصویر تلسکوپ هابل از سحابی جبار. هر کدام از نشانه‌ها نمایان‌گر زوجی از دو جرم است. دایره‌ی قرمز مربوط به سیارات، نارنجی نمایان‌گر کوتوله‌های قهوه‌ای و زرد مربوط به ستاره‌هاست. Credits: NASA , ESA, and G. Strampelli (STScI)

اخترشناسان با نقشه‌برداری بسیار دقیقی که با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل انجام دادند بزرگ‌ترین جمعیت از کوتوله‌های قهوه‌ای را در سحابی جبار آشکار کردند. این نقشه‌برداری با هدف ثبت اجرام کوچک و کم‌نور سحابی‌ جبار انجام شده بود.

کوتوله‌های قهوه‌ای ستاره‌های نارسی‌اند که جرم‌شان از سیارات بیشتر است اما برای تولید انرژی کافی نیست. بررسی کوتوله‌های قهوه‌ای در درک چگونگی تشکیل ستاره‌ها و سیارات به دانشمندان کمک می‌کند. اجرامی که ممکن است جزء پرشمارترین اجرام کهکشان راه شیری باشند.

نگاهی دقیق به مرکز راه شیری

تصویر تلسکوپ هابل از ستاره‌های پرشمار بخش بسیار کوچکی از کهکشان راه شیری. Credits: NASA, ESA, and T. Brown (STScI)

تحلیل جدیدی که از داده‌های مربوط به ده هزار ستاره‌ی خورشیدمانند در مرکز کهکشان راه شیری انجام شده نشان می‌دهد برآمدگی مرکزی راه شیری محیطی پویا از ستاره‌هایی است که با سرعت‌های مختلف در حال حرکت‌اند. این نتیجه بر پایه‌ی داده‌های هابل در بازه‌ای نه ساله به دست آمده است. بررسی محیط پیچیده و آشوبناک مرکز راه شیری سرنخ‌های جدیدی درباره‌ی تکامل کهکشان راه شیری و ادغام آن با کهکشان‌های کوچک‌تر به دانشمندان ارائه کرد. در حال حاضر هابل تنها تلسکوپی است که می‌تواند با دقت کافی و به‌طور هم‌زمان سرعت هزاران ستاره‌ی خورشیدمانند را در مرکز کهکشان اندازه‌گیری کند.

همگرایی گرانشی و کشف یکی از دورترین کهکشان‌ها

خوشه‌ی کهکشانی SPT-CL J0615-5746 و کهکشانی بسیار دوردست که نور آن پس از گذر از این خوشه‌ی کهکشانی (که همچون یک عدسی نور آن را تقویت کرد) به تلسکوپ هابل رسیده است. Credits: NASA, ESA, and B. Salmon (STScI)

اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل و بهره بردن از پدیده‌ی همگرایی گرانشی یکی از دورترین کهکشان‌های عالم را آشکار کردند. این کهکشان که SPT0615-JD نام دارد تنها پانصد میلیون سال پس از انفجار بزرگ یا مهبانگ در عالم وجود داشته است. تنها چند کهکشان دیگر در دوران ابتدایی عالم و در چنین فاصله‌ای آشکار شده‌اند که همگی با توجه به اندازه‌ی کوچک‌شان و فاصله‌ی بسیار دور همچون نقطه‌ای کوچک در تصاویر دیده می‌شوند.

نور این کهکشان پس از گذر از میدان گرانشی یک خوشه‌ی کهکشانی نزدیک‌تر تقویت و خمیده شده و در تصویر هابل همچون یک کمان دیده می‌شود.

 

از فروشگاه آسمان شب دیدن کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.