راهنمای رصد پلوتو

Credit: NASA/JHUAPL/SwRI
800

راهنمای رصد پلوتو

پلوتو زمانی دورترین سیارهٔ منظومهٔ شمسی از خورشید بود اما اکنون و با تصمیم اتحادیهٔ بین‌المللی نجوم آن را به عنوان یکی از سیارات کوتولهٔ منظومهٔ شمسی می‌شناسیم. رصد این دنیای دوردست که کمتر از یک قرن از کشف آن گذشته می‌تواند چالشی لذت‌بخش باشد.

نمایی نزدیک از پلوتو از دید فضاپیمای افق‌های نو.
Credit: NASA/JHUAPL/SwRI

پلوتو در حال حاضر از قدر ۱۴/۲ می‌درخشد و در صورت فلکی قوس جای گرفته است. این سیارهٔ کوتوله در سال ۱۹۸۹ به نزدیک‌ترین فاصله‌اش از خورشید رسید و از آن زمان به بعد در حال فاصله‌ گرفتن از بخش‌های داخلی منظومهٔ شمسی و کم‌نور شدن است.

جایگاه پلوتو نسبت به صورت فلکی قوس و صورتوارهٔ قاشق چای‌خوری.

در چنین شرایطی اگر قصد رصد پلوتو را داشته باشید باید از تلسکوپ‌های ۱۰ اینچ و بزرگ‌تر استفاده کنید. خوشبختانه تلسکوپ‌های بزرگ، به خصوص از نوع دابسونی، امروز بیش از گذشته در دسترس منجمان آماتور است و مراکز مختلفی نیز در شهرهای کوچک و بزرگ به همگانی کردن نجوم می‌پردازند.

اگر به چنین تلسکوپی دسترسی دارید هفتهٔ جاری فرصت بسیار مناسبی برای رصد پلوتو است. نور ماه مزاحمتی برای رصد ایجاد نمی‌کند و پلوتو نیز در بهترین شرایط رصدی‌اش قرار دارد. این سیارهٔ کوتوله ۱۹ تیر به وضعیت مقابله و نزدیک‌ترین فاصله‌اش از زمین رسیده و اکنون پرنورتر از هر زمان دیگری در سال جاری دیده می‌شود.

مدار بیضوی پلوتو باعث می‌شود فاصلهٔ آن از خورشید به مرور تغییر کند و از ۲۹/۶ واحد نجومی (هر واحد نجومی میانگین فاصلهٔ زمین تا خورشید است) در زمان حضیض به ۴۹/۳ واحد نجومی در زمان اوج برسد. پلوتو در سال ۱۹۸۹ به حضیض رسیده و در سال ۲۲۱۴ به اوج مداری خواهد رسید. زمانی که نوادگان ما برای رصد آن باید حداقل از یک تلسکوپ ۱۶ اینچ استفاده کنند!

و خبر بد دیگر آن که پلوتو تا سال ۲۲۰۷ از آن‌چه که امسال است پرنوتر نخواهد شد!

پس خوب است این فرصت عالی را از دست ندهیم! برای رصد پلوتو در این شب‌ها باید تا حوالی نیمه‌شب صبر کنید تا این سیارهٔ کوتوله به بیشترین ارتفاعش از افق جنوب برسد.

نمایی نزدیک‌تر از موقعیت پلوتو.

کار را با پیدا کردن ستارهٔ پی قوس از قدر ۲/۸ آغاز کنید و سپس در یک درجه‌ای جنوب شرق آن ستارهٔ قدر ۶/۴ HD 179201 را جست‌وجو کنید.

پس از آن با استفاده از نقشهٔ دقیق زیر راه رسیدن به پلوتو را پیدا کنید. سعی کنید شکل‌های هندسی خاصی از ستارگان بسازید و بر اساس آن مسیر را پیش ببرید.

نقشهٔ رصدی دقیق پلوتو در ماه‌های آینده.

اگر این شب‌ها پلوتو، این نقطهٔ کوچک و کم‌نور، را رصد کردید تصاویر خیره‌کنندهٔ فضاپیمای افق‌های نو و کشف‌های حیرت‌انگیز آن را نیز به یاد آورید. پلوتو دنیایی است پر از شگفتی و تنها راه فعلی سفر به آن رصد این سیارهٔ کوتوله با تلسکوپ است.

منبع: Sky & Telescope

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.