نمایی جدید از مشتری

Image Credit: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstaedt/John Rogers

نمایی جدید از مشتری

دوربین JunoCam فضاپیمای جونو ۲۱ آذر و در طی گذری که از نزدیکی سیارهٔ مشتری داشت تصویر بالا را از بخش‌های شمالی مشتری به ثبت رساند. این فضاپیما در زمان تصویربرداری در ارتفاع ۱۶۶۰۰ کیلومتری بالای ابرهای مشتری قرار داشت. جونو این صحنه را از بالای سیارهٔ مشتری گرفته است و با توجه به زاویهٔ دید ما نسبت به مشتری، از روی زمین ثبت چنین منظره‌ای ممکن نیست. طوفان‌های جوی مشتری در این عکس منظره‌ای همچون برخی نقاشی‌های مدرن ایجاد کرده‌اند.

در پایین تصویر لکهٔ سرخ کوچک مشتری دیده می‌شود. قطر این طوفان که به‌طور رسمی به نام NN_LRS_1 شناخته می‌شود در حدود قطر سیارهٔ زمین است و شاید از این جهت نام لکهٔ سرخ کوچک چندان مناسب این طوفان بزرگ نباشد! برخلاف لکهٔ سرخ بزرگ مشتری که عمری طولانی دارد و از همان ابتدای شروع رصدهای تلسکوپی آن را بر سیارهٔ مشتری رصد کرده‌ایم، لکهٔ سرخ کوچک برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ مشاهده شد. این طوفان در سال ۱۹۹۸ با سه طوفان کوچک‌تر ترکیب شد و پس از آن نیز با وجود برخی تغییرات، کماکان باقی مانده است.

داده‌های خام دوربین JunoCam به‌طور رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد تا منجمان آماتور با پردازش آن‌ها تصاویر نهایی را تولید کنند. از اینجا می‌توانید به داده‌های JunoCam دسترسی پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.