چوپانی در میان حلقه‌های زحل

Image Credit: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

چوپانی در میان حلقه‌های زحل

تصویر بالا قمر دافنیس، یکی از قمرهای کوچک سیارهٔ زحل را در میان حلقه‌های این سیاره نشان می‌دهد. تصویری که فضاپیمای کاسینی چند روز پیش آن را در طی یکی از گذرهایش از نزدیکی لبهٔ بیرونی حلقه‌های زحل به ثبت رسانده است. دافنیس تنها ۸ کیلومتر قطر دارد و در فاصلهٔ ۴۲ کیلومتری شکاف گیلر در مداری به دور زحل می‌گردد. البته زاویهٔ دید کاسینی باعث شده است تا این شکاف باریک‌تر از آن‌چه که واقعا هست به نظر بیاید. 

دافنیس در اسطوره‌ها یک چوپان بوده و اخترشناسان به دلیل تاثیری که این قمر بر روی حلقه‌های زحل می‌گذارد و آن‌ها را به نوعی هدایت می‌کند این نام را روی آن گذاشته‌اند.

گرانش این قمر کوچک باعث ایجاد موج‌هایی در این بخش از حلقه‌ها می‌شود که به‌خوبی در تصویر مشخص است. همان‌طور که می‌بینید سطح این قمر تا حد زیادی از پوششی هموار از مواد شکل گرفته که احتمالا به دلیل انباشتگی ذرات تشکیل‌دهندهٔ حلقه‌ها ایجاد شده است.

نکتهٔ جالب دیگر در مورد این تصویر لبهٔ شکاف است که در بیشتر نقاط مرز مشخصی با فضای بیرونی دارد. اما در سمت چپ تصویر این مرز به شکل محوی دیده می‌شود. این اتفاق احتمالا به دلیل حرکت ذرات تشکیل‌دهندهٔ حلقه‌ها و پخش‌ شدن‌شان در بین شکاف بر اثر گذر قبلی دافنیس از آن نواحی رخ داده است.

یک نوار کم‌نور و باریک از مواد حلقه‌ها نیز در نزدیکی دافنیس دیده می‌شود. دافنیس احتمالا این مواد را زمانی از حلقه‌ها به سمت خود کشیده است و مواد اکنون در حال پخش شدن در فضای اطراف هستند.

برای مطالعهٔ بیشتر راجع به سال پایانی فعالیت کاسینی و ماموریت‌ پایان باشکوه می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

منبع: NASA

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.