خودنمایی چهار سیاره‌ی پرنور در آسمان این شب‌ها

Credit: NASA
938

این شب‌ها فرصت بسیار خوبی برای رصد سیارات پرنور آسمان شب است. به جز عطارد که شرایط چندان خوبی در آسمان صبحگاهی ندارد، سیارات زهره، مریخ، مشتری و زحل در آسمان خودنمایی می‌کنند. به خصوص مشتری که این شب‌ها در بهترین شرایط رصدی‌‌اش در سال جاری قرار دارد.

طرحی گرافیکی از سیارات منظومه‌ی شمسی.
Credit: NASA

جلوه‌ی این سیارات با چشم غیرمسلح هم تماشایی است، اما از سویی دیگر با استفاده از ابزار رصدی (دوربین دوچشمی یا تلسکوپ) می‌توانید مناظر خیره‌کننده‌ای همچون حلقه‌های زحل، نوارهای جوی مشتری، اهله‌ی زهره و عوارض سطحی مریخ را نیز ببینید.

زهره

کافی است دقایقی پس از غروب خورشید رو به افق غرب بایستید تا سیاره‌ی تابناک زهره را در آسمان ببینید. زهره در ابتدای شب ارتفاع خوبی از افق دارد و به راحتی در آسمان دیده می‌شود. این سیاره‌ی درخشان تا حدود دو ساعت پس از غروب خورشید در آسمان می‌درخشد و سپس غروب می‌کند.

از آن جا که مدار زهره به دور خورشید داخل مدار زمین قرار دارد ما از روی زمین می‌توانیم با استفاده از تلسکوپ زهره را در حالت‌های مختلف، از هلال تا قرص کامل، ببینیم. این شب‌ها قرص زهره تقریبا کامل است، هر چند که دیدن این سیاره در حالت هلال شاید جذابیت بیشتری داشته باشد.

مشتری

مشتری حکمران آسمان در این‌ شب‌هاست. این سیاره‌ی درخشان نوزدهم اردیبهشت به وضعیت مقابله و بهترین شرایط رصدی‌‌اش در سال جاری خواهد رسید. مشتری در این شرایط درست در نقطه‌ی مقابل خورشید جای می‌گیرد و به نزدیک‌ترین فاصله‌اش از زمین می‌رسد. بنابراین بزرگ‌تر و پرنورتر از زمان‌های دیگر در آسمان دیده می‌شود و در تمام طول شب در آسمان حضور دارد.

وضعیت قرارگیری یک سیاره‌ی بیرونی، زمین و خورشید در شرایط مقابله.

مشتری تقریبا هم‌زمان با غروب خورشید طلوع می‌کند و تا طلوع خورشید روز بعد در آسمان می‌درخشد.

چهار قمر بزرگ مشتری که گالیله برای اولین بار آن‌ها را رصد کرد به راحتی با ابزارهای رصدی کوچک دیده می‌شوند. با استفاده از دوربین دوچشمی یا تلسکوپ در بزرگنمایی بیست برابر به بالا نیز می‌توانید نوارهای جوی این سیاره را ببینید.

زحل

ارباب حلقه‌های منظومه‌ی شمسی حوالی نیمه‌شب از افق جنوب شرق طلوع می‌کند و تا سحرگاه در آسمان می‌درخشد. زحل این هفته‌ها در نزدیکی بخش مرکزی راه شیری قرار دارد و همچون نگینی در میان راه شیری می‌درخشد. با گشت‌وگذاری در اطراف زحل و با استفاده از دوربین دوچشمی یا تلسکوپ (در بزرگنمایی پایین) می‌توانید اجرام اعماق آسمان این ناحیه از آسمان را نیز ببینید. برای این کار بهتر است از نقشه‌ی رصدی استفاده کنید.

نمای زحل از دریچه‌ی تلسکوپ یکی از جذاب‌ترین مناظری است که می‌توانید با ابزارهای رصدی آماتوری در آسمان ببینید. حلقه‌های زحل در بزرگنمایی‌های ۳۰ برابر و بیشتر تفکیک می‌شوند و در اطراف زحل نیز می‌توانید حداقل یک تا چند قمر را (با توجه به قطر دهانه‌ی ابزاری که استفاده می‌کنید) ببینید. البته انتظار دیدن نمایی شبیه به تصاویر تلسکوپ هابل یا فضاپیمای کاسینی را نداشته باشید! اما بدون شک دیدن این منظره از پشت چشمی تلسکوپ‌های کوچک هم بسیار جذاب است.

مریخ

حدود یک ساعت پس از طلوع زحل مریخ نیز سر از افق برمی‌آورد. سیاره‌ی سرخ منظومه‌ی شمسی این هفته‌ها بین صورت‌های فلکی قوس و جدی قرار دارد. با توجه به اندازه‌ی ظاهری کوچک مریخ نمی‌توان جزییات سطحی آن را با تلسکوپ‌های کوچک دید. اما اگر از تلسکوپ‌های ۶ اینچ به بالا استفاده کنید، در بزرگنمایی‌های بالا و شرایط رصدی خوب می‌توانید برخی از عوارض سطحی این سیاره، مانند کلاهک‌ یخی قطبی آن را ببینید. البته شرایط مریخ در ماه‌های پیش رو بهتر خواهد شد و در زمان مقابله‌ی این سیاره در اوایل مرداد فرصت بهتری برای رصد آن ایجاد خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.