خلیج فارس آکواریوم آب شور

1,810

خلیج فارس

اهمیت خلیج فارس را از گذشته تا به حال از چندین جهت می توان بررسی کرد. مهمترین آنها شاید تنوع زیستی عظیم و خیره کننده آن باشد. خلیج فارس با دارا بودن ویژگی های جغرافیایی و ارزشهای بوم شناختی و همچنین مشخصات آب شناسی خاص خود، یکی از نادرترین بوم سازگان‌ها به شمار می‌رود که مجموعه‌ای از موجودات زنده منحصر به فردی را بوجود آورده است.

گونه‌های متنوع

دریای پارس از لحاظ داشتن انواع و اقسام ماهی و جانوران دریایی در ردیف غنی‌ترین دریاهای جهان است بطوریکه زمانی به آکواریوم ماهی‌های آب شور در جهان معروف بود.

صخره های مرجانی اطراف جزیره تنب بزرگ. عکس از کوشا داب

بر اساس آخرین تحقیقات به عمل آمده و بررسی منابع موجود تا کنون ۴۶۵ گونه ماهی از آبهای خلیج فارس گزارش شده است که این تعداد حدود ۷۰ درصد کل نمونه های موجود در خلیج فارس است. تعداد زیادی از این ماهی‌ها مصرف غذایی دارند. شیر ماهی، هوور یا تن، شوریده، حلوا، شورت، سرخو، سنگسر یا دختر ناخدا، میش ماهی، راشگو، قباد، سه کله، صافی، و ماهی ساردین ازجمله ماهی‌های خوراکی خلیج‌فارس هستند.

همچنین خلیج‌فارس دارای صدها گونه ماهی تزیینی است که برخی از نمونه‌های آن مانند فرشته ماهی امپراتور در جهان نادراند. از دیگر ماهی‌های تزیینی می‌توان جراح دم زرد، پروانه آنتن دار، دلقک ماهی، کاردینال، هامور، نئون، آرایشگر، جعبه ماهی شاخ‌دار، پیکاسو، ملوان و چیتی را نام برد.

یک ماهی لوتی ماسه ای یا sandperch که از ماهیهای تزئینی خلیج فارس است. عکس از کوشا داب

مردم جنوب، به خرچنگ، سنگو یا سینگو می‌گویند. خلیج‌فارس زیستگاه انواع سینگوها است که از آن جمله می‌توان به سینگو آدمی، سینگو گلکری، سینگو شه یوب، سینگو باکمال، سینگ گاری، سینگو ملا و سینگو مرجان اشاره کرد.

خرچنگ ویولن زن در سواحل جزیره قشم. عکس از کوشا داب

پستانداران

پستانداران خلیج فارس شامل ۱۶ گونه‌اند (۷ گونه نهنگ، ۷ گونه دلفین، ۱ گونه پورپویز و ۱ گونه گاو دریایی). در این میان گونه گاو دریایی در ردیف جانوران در معرض انقراض و در فهرست CITES قرار دارند. بزرگترینشان هم نهنگ آبی است که طولی بین ۲۰ تا ۳۶ متر و وزنی بین ۶۰ تا ۱۷۸ تن دارد. این نهنگ بچه‌ای به طول ۷ متر به دنیا می‌آورد که روزی ۶۰۰ لیتر شیر می‌خورد اما غذای مادر منحصر به سخت‌پوستان و پلانکتون‌ها است.

یک دسته از دلفینهای چرخنده در نزدیکی جزیره ابو موسی. عکس از کوشا داب

لاکپشت‌ها

از میان ۸ گونه لاکپشت دریایی شناسایی شده در آب‌های جهان ۵ گونه به پهنه های آبی خلیج فارس و دریای عمان وارد می شوند که دو گونه لاکپشت سبز و لاکپشت منقارعقابی در مناطق پراکنده‌ای از سواحل جنوب ایران حضور دارند. این گونه ها همگی از جمله جانوران ذکر شده در فهرست CITES می باشند.

 لاک‌پشت‌ها معمولاً شب‌ها به ساحل می‌آیند. نرها هرگز به ساحل زادگاهشان برنمی‌گردند ولی لاک‌پشت‌های ماده پس از رسیدن به سن بلوغ که معمولاً پس از سی‌سالگی است برای تخم‌گذاری به همان ساحلی برمی‌گردند که در آن زاده شده‌اند.

نوزادان تازه متولد شده لاک پشت دریایی در سواحل جزیره کیش. عکس از نازنین محسنیان

نوزادها بعد از بیرون آمدن از میان ماسه‌ها به‌طرف روشن‌ترین افق یعنی دریا حرکت می‌کنند. مرغ‌ها و پرندگان دریایی، لاشخورها، خرچنگ‌ها از جمله دشمنان بچه لاک‌پشت‌ها هستند و قبل از رسیدن به دریا آن‌ها را شکار می‌کنند. در دریا نیز خطرات زیادی آن‌ها را تهدید می‌کند و فقط تعداد کمی از بچه لاک‌پشت‌ها، حدود یک درصد آن‌ها به بلوغ می‌رسند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.