مجله‌ای برای دوست‌داران علم و طبیعت زمین و آسمان

جنگ در فضا؛ از خیال تا واقعیت

آیا جنگ در فضا شبیه به آن چه در فیلم‌های علمی-تخیلی می‌بینیم خواهد بود؟

Paradox Interactive
314

تصور عمومی جامعه از جنگ در فضا برآمده از فیلم‌های فانتزی و علمی-تخیلی هالیوود است؛ امپراتوری‌های میان‌ستاره‌ای که برای تسخیر بخشی از کیهان با یک‌دیگر می‌جنگند. فیلم‌هایی سراسر هیجان که البته دور از واقعیت‌‌اند!

Credit: Paradox Interactive

جنگ ملت‌ها در فضا اما در واقعیت شبیه به چیزی که در فیلم‌ها می‌بینیم نخواهد بود. بازیگران اصلی چنین جنگی نه فرماند‌ه‌هان سفینه‌های فضایی و ربات‌ها، بلکه هکرها و وکلا خواهند بود.

صحنه‌هایی که در فیلم‌های فانتزی یا علمی-تخیلی می‌بینیم بیشتر از آن‌چه که شبیه به واقعیت باشند زاده‌ی تخیل‌ و ناقض قوانین فیزیک، مکانیک مداری و پایستگی انرژی هستند. صحنه‌هایی که چاشنی بسیار خوبی برای هیجان‌انگیزتر شدن ماجرای فیلم یا داستان‌اند.

واقعیت آن است که در صورت ایجاد چنین جنگی احتمالا بیشتر از موشک و فضاپیما با تجهیزات الکترونیکی روبه‌رو خواهیم بود. سیگنالی که بتواند بر سامانه‌ی GPS تاثیرگذار باشد و اختلالی در آن ایجاد یا ماهواره‌های مخابراتی را با مشکل مواجه کند شاید یک برگ برنده‌ در چنین جنگی باشد.

خیال جنگ الکترونیک در فضا به اندازه‌ای جدی است که کشورهای مختلف به فکر دفاع از ماهواره‌های‌شان در برابر چنین حمله‌ای هستند. از کار انداختن ماهواره‌ها با ارسال پارازیت یا ایجاد اختلال در سیستم‌های‌شان روش ارزان‌تر و آسان‌تری نسبت به نابودی ماهواره با پرتاب موشک یا استفاده از لیزرهای بسیار قدرمند است.

در حال حاضر فعالیت‌های فضایی بخش مهمی از قدرت نظامی و امنیت ملی برخی از کشورها و حتی زندگی مردم را تشکیل می‌دهد. ایجاد اختلال در هر کدام از ماهواره‌های پرشماری که هر کدام به کاری مشغول‌اند می‌تواند به‌طوری جدی در زندگی مردم روی زمین تاثیرگذار باشد. تصویر کنید سامانه‌ی GPS به‌طور ناگهانی قطع شود یا کار خود را به درستی انجام ندهد و ببینید چنین اتفاقی منجر به چه آشوبی در جهان خواهد شد.

اما در سوی دیگر و جدا از تلاش ارتش‌های برخی کشورها برای به‌کارگیری استراتژی‌هایی برای دفاع از ماهواره‌های‌شان، وکلای نظامی نیز نقش مهمی در تغییر قوانین فضایی دارند.

اما جدا از تمام این صحبت‌ها و طبق معاهده‌ی سازمان ملل فعالیت در فضا تنها و تنها باید با مقاصد صلح‌آمیز انجام شود. معاهده‌ای که بیش از پنجاه سال پیش به تصویب رسیده است و شرایط فعالیت دولت‌ها در فضا را تعیین کرده است.

مسائل زیادی در پنجاه سال اخیر تغییر کرده است. واقعیت این است که اکنون کشورهای زیادی با هدف‌های نظامی در فضا فعالیت می‌کنند. به نظر می‌رسد اکنون زمان آن شده تا با بازنویسی این معاهده تعاریف و شرایط با دقت بیشتر و مطابق با وضعیت کنونی نگاشته شوند.

جنگ، از هر نوعی و در هر مکانی، زیان‌های فراوانی به همراه دارد. کاش که جنگ در فضا را تا ابد فقط در فیلم‌های علمی-تخیلی ببینیم.

منبع: Space

 

از فروشگاه آسمان شب دیدن کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.