جزایر دیومد؛ جایی که آمریکا و روسیه‌ به چهار کیلومتری هم می‌رسند

NASA Earth Observatory images by Joshua Stevens, using Landsat data from the U.S. Geological Survey
938

به نظر شما نزدیک‌ترین کشور به آمریکا که با آن مرز زمینی ندارد کدام کشور است؟ جواب در نگاه اول باورنکردنی است، اما کشور روسیه پاسخ صحیح این سوال است!

آمریکا و روسیه جایی در میان تنگه‌ی برینگ به فاصله‌ی چهار کیلومتری یک‌دیگر می‌رسند. جایی که دو جزیره‌ی کوچک در کنار هم قرار گرفته‌اند: جزیره‌ی دیومد کوچک و دیومد بزرگ.  تصویر تماشایی زیر نمایی ماهواره‌ای از این دو جزیره است.

Credit: NASA Earth Observatory images by Joshua Stevens, using Landsat data from the U.S. Geological Survey

طول جزیره‌ی دیومد بزرگ به هشت کیلومتر می‌رسد و طول دیومد کوچک کمتر از نصف آن است. جزایر دیومد آتشفشانی‌اند و چیزی در حدود پانصد متر از سطح دریا ارتفاع دارند.

اما چیزی که ماجرای این دو جزیره‌ی کوچک را جذاب می‌کند این است که دیومد بزرگ تحت مالکیت روسیه است و دیومد کوچک بخشی از کشور آمریکا.

در حال حاضر دیومد بزرگ خالی از سکنه است اما حدود صد نفر در جزیره‌ی دیومد کوچک زندگی می‌کنند. شهروندان آمریکایی که در این جزیره زندگی می‌کنند در خاک کشور خودشان و از لب ساحل می‌توانند بخشی از کشور روسیه را ببینند!

اما ماجرای عجیب و جذاب این دو جزیره‌ این جا به پایان نمی‌رسد. خط بین‌المللی زمان یا خط روزگردان از میان این دو جزیره می‌گذرد. بنابراین این دو جزیره‌ی کوچک با وجود فاصله‌ی چهار کیلومتری ۲۱ ساعت با یک‌دیگر اختلاف زمان دارند! به عبارتی در بیشتر مواقع روز تاریخ در این دو جزیره متفاوت است و یکی از جزیره‌ها امروز را می‌گذراند و دیگری فردا را! از این جهت به جزایر دیومد جزایر دیروز و فردا نیز می‌گویند.

تصویر بالا را ماهواره‌ی Landsat 8 در تابستان گذشته به ثبت رسانده است. Landsat 8 در طول موجی این تصویر را گرفته است که آب آن را جذب می‌کند. بنابراین نوری در این طول موج از آب به فضا بازتاب نشده و آب به رنگ سیاه در تصویر دیده می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.