جذاب‌ترین سیارات فراخورشیدی کشف‌شده در سال ۲۰۱۷

ESO/N. Bartmann/spaceengine.org
2,772

کشف و بررسی سیارات فراخورشیدی در این سال‌ها جزء جذاب‌ترین مباحث علم اخترشناسی است. در سال‌های اخیر سیارات فراخورشیدی قابل توجه فراوانی کشف شده‌اند و اعلام خبر کشف این سیارات دوردست تقریبا به موضوعی روزمره در دنیای نجوم تبدیل شده است.

در این مقاله مروری می‌کنیم بر جذاب‌ترین سیارات فراخورشیدی کشف‌شده در سال ۲۰۱۷.

۱. تراپیست ۱

طرحی گرافیکی از سطح یکی از سیارات منظومه‌ٔ تراپیست ۱. Credit: ESO/N. Bartmann/spaceengine.org

خبر کشف منظومه‌ای از هفت سیاره‌ی زمین‌مانند به دور یک ستاره‌ی سرد و سرخ در اوایل سال ۲۰۱۷ سروصدای زیادی در دنیای خبرهای نجومی ایجاد کرد.

سه تا از این سیارات در کمربند حیات ستاره‌ی مادر قرار دارند؛ جایی که در صورت وجود شرایط مناسب آب می‌تواند در حالت مایع در سطح سیاره وجود داشته باشد. منظومه‌ای قابل توجه که البته فعالیت‌ها و تابش شدید ستاره‌ی مادر شرایط تشکیل حیات را در آن‌ها سخت کرده است.

تراپیست ۱ سوژه‌ای فوق‌العاده برای نسل بعدی تلسکوپ‌ها، مانند جیمز وب و تلسکوپ فوق‌العاده بزرگ (ELT)، خواهد بود تا بتوانیم با کمک آن‌ها جو و ترکیبات شیمیایی این سیارات را بررسی کنیم.

اطلاعات بیشتر راجع به این منظومه را در این جا می‌توانید مطالعه کنید.

۲. جهنمی واقعی

اخترشناسان گرم‌ترین سیاره‌ی فراخورشیدی کشف‌شده را نیز در سال ۲۰۱۷ آشکار کردند. KELT-9b که سیاره‌ای مشابه سیاره‌ی مشتری است در فاصله‌ی بسیار نزدیکی از ستاره‌ی مادر قرار دارد و هر ۱/۵ روز یک بار به دور آن می‌گردد. به عبارتی طول سال در این سیاره تنها ۱/۵ روز است.

KELT-9b در شرایط قفل گرانشی قرار دارد و همیشه یک سمت آن رو به ستاره‌ی مادر است. در سمت روز این سیاره دما به ۴۳۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد که حتی از دمای بعضی ستاره‌ها نیز بیشتر است.

۳. نزدیک و شگفت‌انگیز

طرحی گرافیکی از سیاره‌ Ross 128 b و ستاره‌ مادر./Credit: ESO/M. Kornmesser

سیاره‌ی Ross 128b به دور ستاره‌ای نسبتا آرام در فاصله‌ی ۱۱ سال نوری از زمین می‌گردد. فعالیت کم ستاره‌ی مرکزی این منظومه Ross 128b را به گزینه‌ای مناسب برای جست‌وجوی نشانه‌های حیات تبدیل کرده است. نکته‌ای که آن را از پروکسیما b متمایز کرده است. پروکسیما b که نزدیک‌ترین سیاره به منظومه‌ی شمسی است به دور ستاره‌ی فعال پروکسیما قنطورس می‌گردد. فعالیت این ستاره بر شرایط تشکیل و حفظ حیات در پروکسیما b تاثرات مخربی دارد. اما به نظر می‌رسد Ross 128b از شرایط متعادلی برخوردار است.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی Ross 128b را می‌توانید در این جا مطالعه کنید.

۴. منظومه‌ای با هشت سیاره

طرحی از منظومه‌ی کپلر ۹۰. Credits: NASA/Wendy Stenzel

در اواخر سال ۲۰۱۷ و با همکاری ناسا و گوگل اخترشناسان با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی موفق به کشف منظومه‌ای با هشت سیاره شدند. این منظومه در فاصله‌ی ۲۵۴۵ سال نوری از زمین قرار دارد. شرایط تشکیل و حفظ حیات در سیارات این منظومه چندان مساعد نیست اما روش جدید به‌کاررفته در کشف این منظومه آن را به یکی از خبرهای قابل توجه علم نجوم در سال ۲۰۱۷ تبدیل کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.