تماشای تلویزیون؛ بهترین سرگرمی برای مسافران مریخ

studiostoks/Shutterstock
622

بشر سال‌هاست که در فضا سفر می‌کند. اما هنوز و پس از گذشت نزدیک به پنجاه سال ماه کماکان دورترین جرمی است که پا بر آن گذاشته‌ایم. اکنون اما تلاش برای قدم گذاشتن بر سیارهٔ سرخ به اوج رسیده و سازمان‌های فضایی بزرگ و شرکت‌های خصوصی در تلاش‌اند تا مقدمات حضور انسان در مریخ را فراهم کنند.

جدا از مسائل فنی موجود در طراحی ماموریتی سرنشین‌دار به مریخ موضوعات روانشناسی نیز از اهمیت زیادی برخوردارند. بشر تا کنون شرایط چنین سفری را تجربه نکرده است. زندگی در محفظه‌ای بسته با گروهی کم‌تعداد و دوری از خانواده و دوستان برای مدتی طولانی بدون شک شرایط سختی را برای فضانوردان به وجود خواهد آورد. آن هم در حالی که با فاصله گرفتن از زمین سیارهٔ مادری‌ را تنها به صورت نقطه‌ای کوچک خواهند دید.

داده‌های جمع‌آوری‌شده در ماموریت‌های طولانی‌مدت فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی منبع مناسبی برای پژوهش در این زمینه بوده است. پژوهشگران با مطالعهٔ رفتار این فضانوردان و انجام آزمایش‌های پزشکی تاثیرات حضور طولانی‌مدت انسان را در فضا بررسی کردند. مطالعات و شبیه‌سازی‌هایی نیز در سطح زمین انجام شده است. در چند پژوهش دانشمندان سعی کردند شرایط سفر به مریخ را در سطح زمین شبیه‌سازی کنند تا تاثیرات روانی چنین سفری را بیازمایند.

یکی از چالش‌های مسافران مریخ زمان آزاد زیادی است که در این مسیر طولانی باید سپری کنند. راه‌کارهای مختلفی برای سرگرم کردن فضانوردان در چنین سفرهای طولانی‌مدتی پیشنهاد شده‌اند که به عقیدهٔ برخی بهترین‌شان تماشای تلویزیون است. چرا که به نظر می‌رسد تماشای تلویزیون تاثیری به مراتب بهتر از گنجینه‌ای از محتوای از پیش آماده‌شده داشته باشد.

Credit: studiostoks/Shutterstock

درک زمان

در فضا خبری از تمایز میان روزهای هفته، روز و شب یا صبح و ظهر نیست. این مسئله فضانوردان را با یکنواختی کسل‌کننده‌ای روبه‌رو می‌کند. اما شاید تماشای تلویزیون راه حل مناسبی برای این مشکل باشد. برنامه‌های منظم تلویزیون می‌تواند به زندگی فضانوردان نیز نظم بدهد. همان‌گونه که برای بعضی از ما دوشنبه همان روزی است که برنامهٔ نود پخش می‌شود، یا این که پخش سریال مورد علاقه‌مان زمانی است که عقربهٔ ساعت‌شمار به عدد ۹ رسیده است. گرامیداشت رویدادهای سالانه در برنامه‌های تلویزیونی نیز گذر ماه‌ها را برای‌مان یادآوری می‌کند.

این اتفاقی است که با تماشای فیلم و سریال‌های از پیش‌آماده‌شده رخ نمی‌دهد. علاوه بر این توجه به این نکته که هم‌زمان با شما میلیون‌ها نفر دیگر نیز در حال تماشای یک برنامه هستند احساس عضویت در گروهی بزرگ را در انسان ایجاد می‌کند.

در زمین چه می‌گذرد؟

آگاهی از آن‌چه در سیارهٔ مادری رخ می‌دهد به فضانوردان کمک خواهد کرد تا خود را جدا از مردم سیاره‌شان نبینند. آن‌ها با تماشای اخبار و دیگر برنامه‌ها از موضوعات مهم روز و تغییر و تحولات صورت‌گرفته در زمین خبردار می‌شوند. مسئله‌ای که ممکن است در حفظ ارتباط روان‌شناختی با زمین موثر باشد و تاثیرات منفی دوری از زمین را کاهش دهد.

حفظ ارتباط با پیشینه‌های فرهنگی

فضانوردان یک ماموریت بین‌سیاره‌ای ممکن است پیشینه‌های فرهنگی متفاوتی داشته باشند. این موضوع زمانی به اوج می‌رسد که فضانوردانی از کشورهای مختلف و با زبان‌های متفاوت در یک ماموریت حاضر باشند. در چنین شرایطی دسترسی به محتوای فرهنگی به زبان مادری تاثیر مهمی در حفظ ارتباط فضانورد با ریشه‌های فرهنگی‌اش خواهد داشت.

برقراری تعادل بین خلوت در تنهایی و ارتباط با دیگران

همچون هر فرد دیگری فضانوردان هم نیاز دارند تا زمانی را به تنهایی بگذرانند. خواندن کتاب، تماشای فیلم یا شیندن موسیقی (با هدفون) می‌تواند چنین محیطی را برای فضانورد ایجاد کند و او را از محیط اطراف جدا کند.

اما از آن سو فضانوردان یک ماموریت به عنوان یک گروه نیاز به تعامل با یک‌دیگر دارند. تماشای گروهی برنامه‌های تلویزیونی، مانند مسابقات ورزشی، می‌تواند عامل برقراری ارتباطی خارج از فضای کار باشد و به تقویت روابط آن‌ها کمک کند.

البته نباید این نکته را فراموش کرد که قطعا تفاوت‌هایی در علایق فردی اعضاء گروه وجود خواهد داشت. بنابراین پیش از آغاز سفر باید به این نکات توجه کرد و محتوای فرهنگی مناسبی را برای فعالیت‌های گروهی فضانوردان انتخاب کرد.

نقش پررنگ رسانه در زندگی نسل کنونی انکارناپذیر است و مسافران مریخ نیز از میان افرادی از همین نسل انتخاب خواهند شد. بنابراین نباید اهمیت این مسئله را در برنامه‌ریزی سفرهای فضایی طولانی‌مدت نادیده انگاشت.

برگفته از The Conversation

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.