ارباب حلقه‌ها

Credit: D. Peach, E. Kraaikamp, F. Colas, M. Delacroix, R. Hueso, G. Therin, C. Sprianu, S2P / IMCCE / OMP
2,601
Credit: D. Peach, E. Kraaikamp, F. Colas, M. Delacroix, R. Hueso, G. Therin, C. Sprianu, S2P / IMCCE / OMP

تصویر زحل

این تصویر خیره‌کننده را نه تلسکوپ فضایی هابل ثبت کرده است و نه فضاپیمای کاسینی! حاصل تلاش هفت عکاس نجومی با تجربه و شرایط نجومی خوب رصدخانهٔ Pic du Midi در فرانسه در کنار هم منجر به خلق این تصویر تماشایی شده‌اند.

این تصویر ۲۱ خرداد ماه و با استفاده از یک تلسکوپ ۱۰۵ سانتی‌متری به ثبت رسیده است. رصدخانهٔ Pic du Midi در ارتفاع سه هزار متری از سطح دریا قرار گرفته و جریان هوایی که از فراز آن می‌گذرد بسیار پایدار است. این شرایط جوی پایدار باعث حد دید یا Seeing عالی می‌شود که در ثبت تصاویر دقیق از اجرام نجومی بسیار موثر است.

Damian Peach، عکاس نجومی باتجربه که نقش مهمی در ثبت این عکس داشته معتقد است شاید این تصویر بهترین تصویر از سیاره‌ی زحل باشد که از روی زمین گرفته شده است. حق با اوست، چرا که جزییاتی که در این تصویر ثبت شده است را در کمتر تصویر زمینی‌ای از سیاره‌ی زحل می‌توان دید. نوارهای بسیاری در جو زحل دیده می‌شوند که معمولا در تصاویر دیگر به این خوبی از یک‌دیگر تفکیک نمی‌شوند. همچنین در قطب شمال زحل می‌توان طوفان شش‌ضلعی این سیاره را مشاهده کرد.

حلقه‌ها

حلقه‌های زحل نیز در این عکس بسیار باشکوه ثبت شده‌اند. پرنورترین حلقهٔ زحل به حلقهٔ B معروف است. شکاف کاسینی میان این حلقه و حلقه‌ی بیرونی A فاصله انداخته است. حلقهٔ C سیاره‌ی زحل نیز در بخش داخلی حلقهٔ B دیده می‌شود.

تعداد زیاد حلقه‌هایی که با فاصله‌های کم از یک‌دیگر تفکیک شده‌اند جلوه عکس را دوچندان کرده است. شکاف انکه در حلقهٔ A زحل با گستردگی تنها ۳۲۵ کیلومتر نیز از دیگر سوژه‌هایی است که به خوبی در تصویر ثبت شده است. برای مقایسه جالب است بدانید فاصلهٔ زحل از زمین ۱/۳ میلیارد کیلومتر است و تفکیک جزییاتی با اندازهٔ چند صد کیلومتر نشان از کیفیت بسیار بالای این تصویر زحل دارد.

سیارهٔ زحل به تازگی به مقابله رسیده است و در حال حاضر شرایط رصدی بسیار خوبی دارد. اگر تلسکوپ و یا دوربین دوچشمی در اختیار دارید این شب‌ها بهترین زمان برای رصد این سیاره است. اطلاعات بیشتر را در اینجا می‌توانید مطالعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.