برنامه‌ی دولت آمریکا برای آمادگی در برابر برخورد سیارک‌ها با زمین

طرحی خیالی از برخورد یک سیارک با زمین.
317

حدود ۶۵ میلیون سال پیش برخورد یک سیارک با زمین و عواقب آن باعث انقراض بسیاری از جانداران روی زمین شد. برخورد سیارک‌ها با زمین در سال‌های اخیر نیز در ابعادی کوچک‌تر رخ داده و ممکن است باز هم اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی جامعه‌ی علمی در تلاش است تا راه‌هایی برای مقابله با خطر احتمالی بیابد.

طرحی خیالی از برخورد یک سیارک با زمین.

به تازگی ناسا و چند سازمان دولتی دیگر در آمریکا برنامه‌ای برای آماده شدن در برابر برخورد احتمالی سنگی فضایی با زمین تهیه کرده‌اند.

سال‌هاست که این اجرام که با نام «اجرام نزدیک به زمین» یا NEO (سرواژه‌ی عبارت Near Earth Objects) شناخته می‌شوند به‌طور مداوم رصد می‌شوند و دانشمندان شرایط مداری آن‌ها را زیر نظر می‌گیرند. در سال‌های اخیر اخترشناسان بیش از هشت‌هزار جرم نزدیک به زمین با اندازه‌ی بزرگ‌تر از ۱۴۰ متر کشف کرده‌اند. این در حالی است که جرمی با اندازه‌ی ۴۰ تا ۶۰ متر، مانند آن‌چه در سال ۱۹۰۸ به بخشی از کشور روسیه برخورد و دو هزار کیلومتر مربع از جنگل‌ها را نابود کرد، انفجاری صدها برابر قدرتمندتر از اولین بمب‌های هسته‌ای ایجاد می‌کند.

حال ناسا و سازمان‌های دولتی دیگری در آمریکا با همکاری با یک‌دیگر سندی با هدف برنامه‌ریزی برای آماده شدن در مقابل این برخوردهای احتمالی آماده‌ کرده‌اند.

این سند به منظور سازماندهی و هماهنگی تلاش‌های سازمان‌های دولتی مختلف برای آماده شدن در برابر این برخوردهای احتمالی در بازه‌ی ده‌ ساله‌ی پیش رو طراحی شده است.

برنامه‌ی رصدی اجرام نزدیک به زمین ناسا در حال حاضر و با استفاده از تلسکوپ‌های زمینی و فضایی به شناسایی و دنبال کردن مسیر سیارک‌ها می‌پردازد. رصدخانه‌های کشورهای دیگر نیز با این پروژه همکاری می‌کنند و نتایج این بررسی‌ها نیز در اختیار همگان قرار می‌گیرد. علاوه بر این ناسا در حال پژوهش و بررسی روش‌های تغییر مسیر یا نابود کردن سیارک‌ها نیز است. دو روشی که شاید در شرایط بحرانی تنها راه جلوگیری از برخورد سیارک با زمین باشد.

اکنون قرار است با اجرای برنامه‌ای که به تازگی ارائه‌شده سازمان‌های مرتبط به توسعه‌ی روش‌ها و فناوری‌های مورد نیاز برای دفاع از زمین در مقابل برخوردهای احتمالی بپردازند.

این برنامه پنج هدف اصلی دارد که عبارتند از:

  • تقویت روش‌های شناسایی، ردیابی و شناخت ویژگی‌های اجرام نزدیک به زمین: ناسا در حال حاضر نیز با استفاده از چند رصدخانه‌ی زمینی و فضایی به این کار مشغول است. در سند ارائه‌شده برنامه‌ای برای طراحی ماموریت‌های جداگانه در نظر گرفته نشده است و هدف اصلی این بخش از سند استفاده بهتر از تلسکوپ‌های موجود به منظور شناسایی و مسیریابی سیارک‌هاست.
  • بهبود مدل‌سازی، پیش‌بینی و یکپارچگی اطلاعات: تعیین احتمال برخورد یک جرم با زمین و تعیین دقیق زمان و مکان برخورد هدف اصلی این بخش از سند است تا با کمک اطلاعات ارائه‌شده سازمان‌هایی که مسئولیت کنترل شرایط بحرانی را دارند بتوانند بهترین تصمیمات را بگیرند و اقدامات لازم را اجرا کنند.
  • توسعه‌ی فناوری‌های مورد نیاز برای انجام ماموریت‌های تغییر مسیر و از بین بردن اجرام: در این بخش از سند از ناسا خواسته شده تا فناوری‌های مورد نیاز برای تغییر مسیر یا نابود کردن اجرام خطرناک را توسعه دهد و روش‌های تازه‌ای نیز برای این کار طراحی کند. ناسا پیش از این و برای آزمایش فناوری‌های مورد نیاز ماموریتی را با نام DART طراحی کرده است که قرار است در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شود و مسیر حرکت یک سیارک را تغییر دهد. این ماموریتْ آزمایشی برای شرایط بحرانی احتمالی در آینده خواهد بود.
  • افزایش همکاری‌های بین‌المللی در زمینه‌ی اجرام نزدیک به زمین.
  • برنامه‌ریزی و ارائه‌ی دستورالعمل‌هایی به منظور آماده‌سازی برای شرایط بحرانی: ناسا و آژانس مدیریت شرایط اضطراری آمریکا بر اساس این سند باید برنامه و دستورالعمل‌هایی برای شرایط بحرانی تهیه کنند و برای چنین شرایطی آماده شوند.

ایالات متحده امیدوار است با رسیدن به این پنج هدف آمادگی ملی و بین‌المللی را در مقابله با خطر برخورد NEOها با زمین به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.