مجله‌ای برای دوست‌داران علم و طبیعت زمین و آسمان

برنامه‌های پیش روی ناسا برای کاوش کیهان

354

کنجکاوی در ذات بشر است. از زمانی که نیاکان ما پای‌شان را از قارهٔ آفریقا فراتر گذاشتند تا امروز که فرستاده‌های بشر مشغول کاوش دوردست‌های منظومهٔ شمسی‌اند بشر به دنبال کشف ناشناخته‌ها بوده است.

ناسا به عنوان یکی از سازمان‌های فضایی پیشتاز جهان نقشی کم‌نظیر در پیشبرد کاوش‌های بشر در فضا داشته و دارد. در این مقاله مروری می‌کنیم بر برنامه‌های این سازمان فضایی در سال‌های پیش رو.

منظومهٔ شمسی و فراتر از آن

سیارهٔ مریخ یکی از جذاب‌ترین سوژه‌های منظومهٔ شمسی است. در حال حاضر چندین مدارگرد و مریخ‌نورد از سازمان‌های فضایی مختلف در سیارهٔ سرخ مشغول فعالیت‌اند اما کماکان برنامه‌های متنوعی برای انجام ماموریت‌های جدید در سیارهٔ مریخ وجود دارد.

سطح‌نشین InSight که قرار است در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شود به بررسی نواحی داخلی سیارهٔ مریخ خواهد پرداخت. InSight ریزتراشه‌ای را نیز به همراه خواهد برد که علاقه‌مندان می‌توانند با ثبت اسم خود در آن نام‌شان را به سیارهٔ سرخ ارسال کنند. برای ثبت نام خود می‌توانید به این جا مراجعه کنید.

ناسا برنامهٔ دیگری نیز برای کاوش مریخ دارد و آن مریخ‌نورد Mars 2020 است. این مریخ‌نورد که نمونهٔ توسعه یافتهٔ مریخ‌نورد کنجکاوی است در جست‌وجوی نشانه‌های حیات میکروبی در گذشتهٔ مریخ خواهد بود. Mars 2020 همچنین از سطح مریخ نمونه‌برداری خواهد کرد تا شاید در ماموریت‌های آینده برای بررسی‌های بیشتر به زمین آورده شوند. بررسی منابعی که ممکن است زمانی به کار فضانوردان ساکن در مریخ بیایند یکی دیگر از اهداف این فضاپیماست.

طرحی گرافیکی از مریخ‌نورد Mars 2020.
Credit: NASA

اما گام بلند بعدی ناسا برای کاوش دوران ابتدایی عالم تلسکوپ فضایی جیمز وب خواهد بود. جیمز وب با آینه‌ای به قطر ۶/۵ متر تبدیل به بزرگ‌ترین تلسکوپ فضایی جهان خواهد شد. مطالعهٔ دوران ابتدایی عالم و بررسی جو سیارات فراخورشیدی از مهم‌ترین اهداف علمی جیمز وب است. جیمز وب طبق برنامه در بهار سال ۲۰۱۹ به فضا پرتاب خواهد شد.

تلسکوپ جیمز وب در حال گذراندن آزمایش‌های پیش از پرتاب.
Credit: NASA

ناسا برای ادامهٔ برنامهٔ خود برای کشف سیارات فراخورشیدی ماهوارهٔ نقشه‌برداری گذر سیارات فراخورشیدی (TESS) را طراحی کرده است. بر خلاف تلسکوپ کپلر که تنها ستاره‌های محدودهٔ کوچکی از آسمان را بررسی کرد،‌ TESS دویست هزار ستارهٔ پرنور و نزدیک به منظومهٔ شمسی را در نقاط مختلف آسمان مورد مطالعه قرار خواهد داد.

انتظار دانشمندان برای ملاقات با اروپا، قمر سیارهٔ مشتری، نیز در نهایت در دههٔ ۲۰۲۰ به پایان خواهد رسید. اروپا که در زیر پوستهٔ یخی خود از اقیانوسی از آب مایع میزبانی می‌کند یکی از مناطق مستعد شکل‌گیری حیات در منظومهٔ شمسی است.

ماجراجویی دیگر ناسا در منظومهٔ شمسی فضاپیمای OSIRIS-REx است که سال گذشته به فضا پرتاب شد. OSIRIS-REx در تابستان سال ۲۰۱۸ به سیارک Bennu خواهد رسید. این فضاپیما پس از انجام ماموریتش در پیرامون این سیارک از آن نمونه‌برداری خواهد کرد و نمونه‌ها را برای مطالعهٔ بیشتر در سال ۲۰۲۳ به زمین بازخواهدگرداند.

در بخش‌ بعدی این مطلب فعالیت‌های پیش روی ناسا را در دیگر حوزه‌ها بررسی خواهیم کرد.

از فروشگاه آسمان شب دیدن کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.