دربست مریخ

NASA
762

این روزها بیشتر از هر زمانی صحبت سفر به مریخ را می‌شنویم. سفری که چالش‌های فراوانی دارد که یکی از آن‌ها فاصلهٔ زیاد مریخ از زمین و در پی آن زمان طولانی سفر است.

Credit: NASA

مدت زمان سفر به مریخ به چند عامل بستگی دارد که از میان‌ آن‌ها می‌توان به موقعیت این سیاره نسبت به زمین، تکنولوژی به‌کاررفته در فضاپیما و نوع طراحی مسیر اشاره کرد.

برای رسیدن به پاسخ این سوال در گام اول باید فاصلهٔ زمین تا مریخ را در نظر بگیریم. فاصله‌ای که با حرکت زمین و مریخ در مدارشان به دور خورشید مدام در حال تغییر است.

زمین و مریخ در نزدیک‌ترین حالت ممکن به فاصلهٔ ۵۴/۶ میلیون کیلومتری یک‌دیگر می‌رسند. این زمانی است که خورشید،‌ زمین و مریخ درست در یک راستا قرار می‌گیرند و هر دو سیاره در یک سمت خورشید جای دارند. اما از آن سو و در شرایطی که زمین و مریخ در دو سمت مخالف خورشید قرار داشته باشند فاصلهٔ این دو سیاره می‌تواند ۴۰۱ میلیون کیلومتر برسد.

به یاد داشته باشید که مریخ پس از سیارهٔ زهره نزدیک‌ترین سیاره به زمین است. فاصلهٔ متوسط مریخ از زمین تنها ۱۲/۵ دقیقهٔ نوری است که حتی در مقایسه با نزدیک‌ترین ستاره به منظومهٔ شمسی،‌ که بیش از چهار سال نوری از زمین فاصله دارد،‌ رقمی ناچیز است.

اما با این وجود و با توجه به فناوری کنونی بشر مریخ کماکان جرمی دوردست برای سفرهای سرنشین دار است.

چالش‌های پیش رو و داشته‌ها بشر

فضاپیمای افق‌های نو (New Horizons) سریع‌ترین فضاپیمایی است که تا کنون به فضا ارسال شده است. افق‌های نو پس از ۹ سال سفر در فضا با سرعت ۵۸ هزار کیلومتر بر ساعت به پلوتو رسید. با این سرعت مسیر مستقیم زمین تا مریخ را می‌توان در چهل روز طی کرد.

اما ماجرا در عمل پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. در محاسبات قبلی فاصلهٔ زمین ومریخ ثابت در نظر گرفته شده بود. این در حالی است که سیارات پیوسته در مدارشان به دور خورشید در حرکت‌اند و سفر فضاپیما در یک خط مستقیم نخواهد بود. علاوه بر این در طراحی مسیر باید به میزان سوخت مصرفی نیز توجه کرد و با توجه به همهٔ عوامل بهینه‌ترین مسیر را انتخاب کرد.

طبق برآوردها سفر سرنشین‌دار به سیارهٔ سرخچیزی در حدود ۹ ماه زمان خواهد برد. و این آغاز ماجراست! زمین و مریخ در طول این ۹ ماه مانند همیشه به حرکت خود در مدار ادامه می‌دهند و موقعیت‌شان نسبت به یک‌دیگر تغییر می‌کند. بنابراین برای تعیین زمان برگشت به زمین نیز باید منتظر شرایط مناسب ماند تا مسیر بازگشت نیز با مصرف سوخت بهینه‌ای طی شود.

البته باید توجه داشت که مسیرهای مختلفی برای سفر به مریخ طراحی شده‌اند. علاوه بر این مسائلی مانند نوع پیشران و جرم محمولهٔ ارسالی نیز در مدت زمان سفر تاثیرگذارند. و از آن جا که هنوز هیچ کدام از این عوامل به‌طور دقیق مشخص نیست نمی‌توان مدت زمان سفر به مریخ را نیز دقیقا مشخص کرد.

اما در هر صورت می‌دانیم سفر به مریخ سفری طولانی و با چالش‌های فراوان خواهد بود. تامین مایحتاج فضانوردان برای مدتی طولانی،‌ تاثیرات حضور در شرایط بی‌وزنی بر بدن فضانوردان و مسائل روانشناسی از چالش‌های اصلی سفر به سیارهٔ سرخ است.

اما کار دانشمندان هم مواجهه با چالش‌ها و پیدا کردن راه حلی برای آن‌هاست!

برگرفته از Space.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.